Pravidla a zajímavosti

Místo konání

Letošní 62. ročník se již podruhé v historii Eurovize koná v ukrajinském Kyjevě. Ten poprvé fanoušci Eurovize navštívili v roce 2005. Je již tradicí, že místem konání se stává země původu vítězného interpreta z minulého ročníku. Vítězkou se v roce 2016 stala ukrajinská zpěvačka Jamala s písní 1944. Semifinálové a finálové klání se uskuteční v Mezinárodním veletržním centru, které má kapacitu až 13 tisíc diváků.

Nový systém hlasování

Po premiéře v loňském roce zůstane zachován nový systém vyhlašování výsledků, kde jsou odděleně vyhlašovány body udělené odbornými porotami v jednotlivých zemích a body udělené diváky v jednotlivých zemích. Porota každé účastnické země rozděluje 1 až 8, 10 a 12 bodů deseti písním. Toto bodování se diváci dozvědí jako první. Stejný počet bodů jako odborné poroty rozdělují také diváci. Jejich hlasy z jednotlivých zemí jsou přepočteny na body a poté připočteny k bodům od národních porot. Dle celkového součtu bodů se vytváří finální výsledky.

Postup do finále

Soutěž je rozdělena na dvě semifinále a jeden finálový večer. Z každého semifinále postupuje deset zemí, které ve velkém finále doplní tzv. velkou pětku (Francii, Italii, Německo, Španělsko a Velkou Británii) a pořádající zemi.

Nejsledovanější evropská show

Eurovison Song Contest je jedna z nejstarších televizních show na světě, první ročník se uskutečnil 24. května 1956. Za tu dobu se stala nejen evropskou tradicí, ale zároveň i nejsledovanějším evropským televizním formátem. Slavnostní vyhlášení Eurovize pořádalo 40 měst, rekord prozatím drží Dublin, který soutěž hostil celkem šestkrát.