Vize tance, Národní divadlo a Česká televize připravují oslavy Mezinárodního dne tance v České republice. V pátek 29. dubna se Česko rozhoupe ve společném rytmu s celým světem a připomene si krásu, radost a energii, kterou tanec přináší.

Diváci České televize mají možnost být přitom díky telemostu mezi Národními divadly v Praze a Brně, kde se oslavy paralelně konají.

MEZINÁRODNÍ DEN TANCE, který je velkým svátkem tanečního umění, oslavou těla a pohybu, je slaven od roku 1982, kdy poprvé vyhlásil Taneční komitét ITI (International Theatre Institut – Mezinárodní divadelní ústav) 29. duben Mezinárodním dnem tance. Den byl vybrán v připomínku narození velkého tanečního reformátora Jeana-George Noverra (1727).

Každý rok je vyzvána známá taneční osobnost k sepsání Poselství, které je pak šířeno po celém světě.

Záměrem Mezinárodního dne tance a Poselství je připomenout si krásu a význam tance v jeho nejrůznějších podobách a oslavit tuto formu umění. Tanec se vyjadřuje univerzálním jazykem, ruší veškeré politické, kulturní a etnické bariéry a spojuje lidi v míru a přátelství.

K oslavám Mezinárodního dne tance se každoročně připojují desítky měst v České republice. V roce 2015 jich slavilo 33. Tanec v den oslav oživí náměstí, parky, nádraží, speciální program připravují taneční studia, školy i divadla. Zapojují se jak profesionální, tak amatérské soubory, studenti tance, taneční nadšenci i kolemjdoucí bez ohledu na věk. Slaví se napříč tanečními styly od baletu, přes současný tanec, nový cirkus až po hip-hop, street dance, tango nebo swing.

Česká televize jako hlavní mediální partner přenáší dění piazzety Národního divadla v Praze a prostoru před Janáčkovým divadlem online.

PROGRAM
PRAHA – piazzeta Národního divadla
14.30 – registrace
15.30 – open class
16.30 – tombola a flashmob pro děti
16.45 – poselství k MDT
16.50 – program pražských konzervatoří
17.15 – představení Nadačního fondu pro taneční kariéru a Taneční databáze
17.30 – flashmob pro dospělé

OPEN CLASS
Od 14.30 – registrace tanečníků
15.30 – zahájení tréninku
Národní divadla v Praze a Brně již pravidelně organizují klasický baletní trénink pod širým nebem, kterého se zúčastní stovky tanečníků. Také během letošního MDT vznikne ve spolupráci s Českou televizí telemost mezi Národními divadly v Praze a Brně. Kdokoliv bude mít možnost tančit společně s námi také na webu České televize. Naším záměrem je přizvat na hromadný trénink všechny taneční školy, studia a baletní soubory v ČR.
„Postavte se „k tyči“ společně s profesionálními a amatérskými tanečníky a nechte se vést předními sólisty českých tanečních souborů. Trénink v Praze povedou například první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Michal Štípa nebo ředitel Taneční konzervatoře hl. města Prahy prof. Jaroslav Slavický.

Stopáž60 minut
Rok výroby 2016
 L
ŽánrHudba