Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Tina Turner — Lidé — Česká televize

zpěvačka, herečka

narozena 26. listopadu 1939

Americká (nyní švýcarská) zpěvačka a herečka Tina Turner se narodila jako Anna Mae Bullock v roce 1939 ve vesnici Nutbush ve státě Tennessee. Její matka se jmenovala Zelma Priscilla, otec Floyd – ten dohlížel na zemědělské pachty (pronajímání půdy a placení za ní částí výnosu). Anna měla i starší sestru Ruby Aillene. Rodina byla částečně afroamerického, částečně evropského a částečně indiánského původu, a jelikož patřila k baptistické církvi, chodila malá Anna Mae zpívat do kostelního sboru. Když ji bylo jedenáct, její matka, kterou manžel týral, od rodiny (i s Ruby) utekla k tetě do Saint Louis. Floyd se po čase znovu oženil a přestěhoval do Detroitu, a Anna Mae byla poslána k babičce do Brownsvillu, Tennessee. Po babiččině smrti odešla Anna Mae – to jí bylo šestnáct – k matce do Saint Louis, kde se znova sešla se sestrou. Tam také v roce 1958 absolvovala střední školu a poté začala pracovat v nemocnici jako zdravotnice-asistentka.

Mezitím ale se sestrou obrážela místní kluby a v jednom z nich, Manhattanu, se seznámila s kapelou Rhythm Of King, kterou vedl baskytarista, zpěvák, a skladatel Ike Turner. Napřed ale začala chodit se saxofonistou Raymondem Hillem, kterému v roce 1958 porodila syna Raymonda Craiga. Ike se naštval, Hilla zmlátil, vyhodil, a sám začal chodit s Annou Mae, přičemž jejího syna přijal za svého. O dva roky později začala zpívat s jeho kapelou a nahrávat singly – prvním byl song A Fool In Love (1960). A jelikož se líbil a byl hodně pouštěn v lokálním rádiu, najednou se zrodila místní hvězda. Tehdy Ike Anně Mae navrhl, aby si dala umělecké jméno Tina. V té samé době se páru narodil také jediný syn Ronald. Druhým hitem byla písnička It´s Gonna Work Out Fine (1961), a rok po jeho uvedení se Ike a Tina vzali, přestože posléze baskytarista tvrdil, že svazek nikdy nebyl legální. Nicméně pod uměleckou markou Ike & Tina Turner následovaly další singly jako např. I Idolize You, Poor Fool nebo Tra La La La. Mezitím duo doprovázené Turnerovou kapelou samozřejmě jezdilo po USA s koncertním programem Ike & Tina Turner Revue, přičemž dostalo nálepku „nejžhavější, nejodolnější a potencionálně nejvýbušnější ze všech kapel rhythm & blues“. Ike a Tina se objevovali v televizi nebo v rámci různých show. Všem učaroval zejména Tinin hlas – hlubší, nakřáplý, divoký, funky, s častými křičenými pasážemi. A samozřejmě její krásné nohy.

Uvedenou hlasovou charakteristiku Tina potvrdila v roce 1966, když v produkci bájného Phila Spectora nazpívala song River Deep, Mountain High, který byl ovšem překvapivě úspěšný ve Velké Británii, tedy mimo Spojené státy. Do amerických hitparád se alespoň dostalo stejnojmenné album. Na konci 60. let byla natočena dvě bluesová alba „Outta Season“ (1968) a „The Hunter“ (1969), která také bodovala, ale jednotlivé singly většinou končily až ve druhé padesátce (I´ve Been Loving You Too Long, The Hunter, Bold Soul Sister). Nicméně Tinina herecká účast v TV-seriálu The Name Of The Game (1968) a nominace na Grammy za první jmenovanou písničku přivedla show Ike & Tina Revue do Las Vegas. Navíc v devětašedesátém Turnerovci koncertovali po USA s tehdejšími superhvězdami, britskou skupinou Rolling Stones, o rok později vystoupili i v populární Show Eda Sullivana. Ike věděl, co hýbe světem, a tak se s Tinou zaměřili na funky-soul-bluesové pojetí převzatých písní od rockových kapel. První úspěch přišel s Come Together, předělávkou Beatles, ještě lépe byla přijata skladba I Want To Take You Higher, původně od Sly & The Family Stone, ale největším sukcesem byl cover Proud Mary od amerických Creedence Clearwater Revival, který se objevil i na nejprodávanějším albu dua Ike & Tina „Workin´ Together“ (1971). Singl získal Grammy a prodalo se ho přes milion kopií.

Bohužel následně se k úspěchu „pyšné Mary“ vzdáleně přiblížil pouze singl Nutbush City Limits ze stejnojmenného alba (1973). Tina pak vydala svoje první sólové album, které bylo neúspěšné. V roce 1975 využila toho, že si zahrála roli acidové královny ve filmovém zpracování rockové opery The Who Tommy, a nazpívala album „Acid Queen“ plné rockových coverů (mj. kapel Led Zeppelin, The Who, Rolling Stones). V tom čase to ale šlo z kopce i v jejím osobním životě. Ike žil na vysoké noze, pil a šňupal kokain, a k Tině se choval čím dál brutálněji. Domácí násilí z jeho strany vedlo k rozchodu a posléze v roce 1978 i k rozvodu. Tina se dala na sólovou dráhu, koncertovala, nahrávala desky, ale nějaké větší úspěchy se jí vyhýbaly.

Velký comeback se Tině Turner povedl v roce 1983, když nazpívala dávný hit Ala Greena Let´s Stay Together, který se dostal do hitparád po celém světě. Následoval ještě úspěšnější singl, soul-reggae písnička What´s Love Go To Do With It, která vyhrála tři ceny Grammy včetně desky roku. Oba songy byly součástí alba „Private Dancer“ (1984), které obsahovalo ještě další hity Better Be Good To Me a Private Dancer, které posbíralo několik platinových desek po celém světě. V pětaosmdesátém Tina vyrazila na světové turné, nazpívala svůj part na charitativní singl We Are The World a zahrála si tetu Entitu v australské post- katastrofické sci-fi Šílený Max a Dóm hromu: k filmu byly vydány veleúspěšné singly We Don´t Need Another Here (Thunderdome) a One Of The Living, navíc zpěvačka dostala cenu Image Award za mimořádný herecký výkon. Pak si ještě zazpívala na charitativní akci Live Aid 1985.

Její jízda ale pokračovala dál, a to elpíčkem „Break Every Rule“ (1986) s hitem Typical Male plus songy Two People a What You Get Is What You See. Zároveň v té době publikovala i svou knižní autobiografii I, Tina, která se stala bestsellerem. Navíc začala chodit s Erwinem Bachem, o 16 let mladším chlapíkem, působícím v nahrávacím průmyslu. V osmaosmdesátém bylo její evropské stadiónové turné v podstatě vyprodané. Následně vyšlo další album „Foreign Affair“ (1989) s hitem The Best a dalšími songy Steamy Windows a I Don´t Wanna Lose You. Tehdy se Tině začalo říkat „rocková babička“. Měla stále tentýž sympatický skřehotavý hlas, tutéž energii, a to celé ještě doplňovala extravagantními účesy a úbory, přičemž dala vyniknout svým nádherným nohám. Jelikož deska byla úspěšná v Evropě, a Tině se tu líbilo, na kontinentu nakonec zůstala. V roce 1991 byla Tina společně s ex-manželem Ikem uvedena do Rock´n´rollové síně slávy. Poté se podílela na soundtracku k biografickému filmu o ní a Ikeovi – jednalo se o album „What´s Love Got To Do With It“ (1993) s hitem I Don´t Wanna Fight. Následovalo americké turné a přestěhování zpěvačky do Švýcarska. V pětadevadesátém nazpívala k nové bondovce stejnojmenný song Golden Eye, který se objevil na jejím albu „Wildest Dreams“ (1996, plus další hity Whatever You Want a Missing You). Na dalším albu „Twenty Four Seven“ (1999) pak měla hit When the Heartache Is Over. V roce 2000 se vypravila na americké turné, které bylo obchodně nejúspěšnější ze všech turné světových hvězd v tom roce. Pak oficiálně odešla do důchodu. A je fakt, že od té doby žádnou řadovou desku nenatočila, vycházely pouze kompilace plus živák z jediného turné dekády, které se uskutečnilo v letech 2008–2009 k 50. výročí jejího působení v showbyznysu.

V roce 2013 se Tina Turner provdala za dlouholetého přítele Erwina Bacha, a po dvaceti letech pobytu v zemi pod Alpami obdržela švýcarské občanství. Oba žijí právě ve Švýcarsku.

Odkazy