Sting

zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista, herec a aktivista

narozen 2. října 1951

Málokterá rocková hvězda se může pyšnit takovou šíří aktivit a projektů jako Sting, vlastním jménem Gordon Matthew Thomas Sumner. Tento zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista, herec a aktivista se přitom narodil do chudých poměrů jako nejstarší ze čtyř dětí mlékaře a kadeřnice v průmyslové oblasti severovýchodní Anglie, v městečku Wallsend. Ačkoliv rodiče mladému Gordonovi plánovali kariéru na moři či v blízkých loděnicích, jeho přemýšlivá povaha ho nakonec předurčila pro studium na pedagogické fakultě. Během něj se z něj postupně stal i elitní hráč na basu, což uplatňoval při hraní v jazzových formacích (Phoenix Jazzmen, The Newcastle Big Band a hlavně jazzrockový Last Exit).

V roce 1977 přichází první velký zlom – učitelství nadobro opustil, přesídlil do Londýna a spolu s bubeníkem Stewartem Copelandem a kytaristou Andy Summersem dává dohromady punkové trio The Police. Na prvotní neúspěch v Anglii reagovala kapela téměř zoufalým pokusem – se svým neprodávajícím se albem uspořádala turné po Americe. Díky této neústupnosti se kapele postupně podařilo získat malou skupinu fanoušků a posléze i prostor v rádiích. Kombinace tří naprosto odlišných muzikantských stylů tří odlišných osobností začala slavit úspěch, na který se podařilo navázat i po návratu do Londýna – a během pár měsíců se z The Police stala jedna z nejúspěšnějších kapel na světě.

Nesourodost celé kapely si začala vybírat svou daň na začátku roku 1984, kdy Sting ostatním dvěma členům oznámil, že je třeba dát si pauzu. Kapela se rozpadla a Sting se kromě hudby začal věnovat herectví (např. Duna Davida Lynche z roku 1984).

První Stingovo sólové album The Dreams Of The Blue Turtles pak naplno ukázalo jeho tvůrčí potenciál – prvky jazzu, world music, reggae se prolínají bohatým albem, na kterém spolupracoval s výbornými černošskými jazzmany (Branford Marsalis, Kenny Kirkland, Darryl Jones). Od té doby lze Stinga a jeho tvorbu jen velmi obtížně řadit do škatulek, jeho hudba je barevná, rozličná, a přestože např. na albu Brand New Day (1999) můžete najít country, gospel i rap, vše je dokonale konzistentní a promyšlené.

V roce 2003 vychází deska Sacred Love, která kromě vlažnějšího přijetí i kritiky (alespoň na Stingovy poměry) předznamenala hlavně dlouhé, deset let trvající období čekání na další původní desku. Po různých obdočkách, během kterých experimentoval s loutnovými skladbami renesančního skladatele Johna Dowlanda (Song From The Labyrinth, 2006) nebo nahrál své největší hity se symfonickým orchestrem (Symphonicities, 2010) se fanoušci konečně dočkali. Album The Last Ship (2013) je složené z původních písní ke stejnojmennému muzikálu, který se o rok později začal hrát na Broadwayi.

Výraznou součástí Stingových veřejných aktivit jsou i snahy o záchranu deštných pralesů, pravidelná je i jeho spolupráce s Amnesty International a dalšími organizacemi (Live Aid, Live Earth a mnoho dalších).

Odkazy

Fotografie