Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Spencer Tracy — Lidé — Česká televize

herec

* 5. dubna 1900

† 10. června 1967

Americký charakterní herec, miláček publika a oblíbenec kritiků, držitel dvou ocenění americké filmové akademie Oscar. Jeho životní láskou a pracovní partnerkou mu byla od roku 1942 americká filmová hvězda Katharine Hepburnová, s níž vytvořil fenomenální dvojici a natočil celkem devět filmů, včetně posledního, legendárního snímku Hádej, kdo přijde na večeři, který vznikl krátce před jeho smrtí, kdy už byl vážně nemocen. Rolí Matta Draytona, jehož dcera nečekaně přivede na večeři svého černošského snoubence, se důstojně rozloučil s filmovým i skutečným světem. Zemřel 17 dní po dokončení posledního záběru a byl za tuto roli nominován na Oscara in memoriam.

Herectví se Spencer Tracy začal věnovat při studiu vojenské akademie ve školním divadelním souboru. Následně přestoupil na New York's American Academy of Dramatic Arts. Ve filmech se pravidelně objevoval od třicátých let, a to převážně v rolích gangsterů a jiných drsných chlapíků (např. 20,000 Years in Sing Sing) a postupně se orientoval na role charakterních intelektuálů a solidních otců od rodin středních amerických vrstev.

Hudební film z roku 1936 s názvem San Francisco mu přinesla první z celkem devíti nominací na Oscara. Svou první zlatou sošku Spencer Tracy získal v roce 1938 za roli portugalského rybáře ve filmu Stateční kapitáni Victora Fleminga. Druhého Oscara a trvalého uznání se mu dostalo o rok později za film Boys Town, ve kterém ztvárnil skutečnou postavu jezuitského pátera Flanagana věnujícího se práci s problémovými chlapci. K této roli se vrátil v pokračování Men of Boys Town v roce 1941.

Mezi klasické snímky, v nichž Spencer Tracy hrál, patří Edison, western Cesta na severozápad, horor Dr. Jekyll a pan Hyde, romantická komedie Nejprve stvořil ženu, drama Sedmý kříž, válečný film Třicet vteřin nad Tokiem, western Moře trávy, dramatický film Vládní prohlášení nebo komedie Adamovo žebro

Další nominace na Oscara mu v padesátých letech přinesly role úspěšného právníka Stanleyho, vdávajícího svou jedinou dceru Kay (Nevěstin otec), role válečného mrzáka Johna Macreedyho (Černý den v Black Rock) a postava starého kubánského rybáře Santiaga (Stařec a moře). V šedesátých letech to pak byly role obhájce prof. Catese (Kdo seje vítr) a penzionovaného amerického soudce Haywooda, který předsedá jednomu z poválečných tribunálů (Norimberský proces).

Navzdory svému blízkému vztahu s Katharine Hepburnovou byl Spencer Tracy od roku 1923 až do své smrti ženatý s herečkou Louise Treadewellovou.