Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Liam Neeson — Lidé — Česká televize

herec

narozen 7. června 1952

Americký herec irského původu, držitel několika významných filmových ocenění, včetně Řádu Britského impéria. Jeden z nejlepších hereckých výkonů devadesátých let předvedl ztvárněním továrníka Oskar Schindler v oscarovém filmu Stevena Spielberga Schindlerův seznam, čímž se nesmazatelně zapsal do dějin kinematografie a stal se váženým hercem.

William John Neeson se narodil v Severním Irsku; americké občanství získal v roce 2009. V mládí se věnoval boxu a chtěl studovat nejprve výpočetní techniku a fyziku, později pedagogiku, nakonec se ale rozhodl pro herectví a začal účinkovat v prestižních divadelních spolcích. Dveře do světa filmového showbusinessu mu v roce 1981 otevřel režisér John Boorman, který ho obsadil do dnes již filmové klasiky, legendy o králi Artušovi Excalibur. Výraznější úspěch poté Liam zaznamenal po uvedení krimifilmu Darkman režiséra Sama Raimiho, ve kterém hrál hlavní roli.

Liam Neeson má na svém kontě desítky filmů a nejrůznějších projektů, od hollywoodských trháků po klasické filmové adaptace. Objevil se např. ve filmech Misie, Bob Roy, Michael Collins, Bídníci, Everest, Star Wars, Gangy New Yoruk, Láska nebeská, Batman začíná nebo A-Team.

V roce 1994 se Liam oženil s herečkou Natashou Richardson, s níž má dva syny. V roce 2009 Natasha tragicky zemřela po těžkém úrazu hlavy, který utrpěla při lyžování.

Odkazy