Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Marie Antoinetta — Lidé — Česká televize

královna Francie a Navarry, královna Francouzů

* 2. listopadu 1755

† 16. října 1793

Marie Antonie Josefa Johana Habsbursko-Lotrinská byla nejmladší dcerou Marie Terezie. Už ve čtrnácti letech byla v rámci matčiny sňatkové politiky poslána na francouzský dvůr, kde se měla vdát za budoucího krále Ludvíka XVI. utužujíc tak křehké vztahy mezi Rakouskem a Francií. Po svatbě budoucí francouzská královna přijímá jméno Marie Antoinetta.

Ludvík XVI. nastoupil na trůn v roce 1774 a s ním i jeho žena. Manželství však nebylo šťastné, Ludvík byl uzavřený zatímco Marie Antoinetta velmi otevřená. První dítě se jim narodilo až po osmi letech. Marie Antoinetta se snažila duševně prchnout z trýznivého vztahu a útěchu nalezla zejména v náruči přítele a později milence Axela Fersena. Marie Antoinetta také často navštěvovala večírky, holdovala hazardu a všehovšudy nikterak nešetřila státními penězmi.

S tím vším však byl konec s nástupem revoluce. Její manžel byl v roce 1792 popraven davem jako občan Ludvík Kapet a Marie Antoinetta byla předvedena ke gilotině o devět měsíců později. Z celkem čtyř dětí královského páru přežila jen Marie Terezie Šarlota zvaná Madame Royale.

Odkazy