Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

John Schlesinger — Lidé — Česká televize

režisér

* 16. února 1926

† 25. července 2003

John Schlesinger se narodil 16. února 1926 v Londýně. Filmařina jej lákala už v dětství – když mu bylo 11 let, natočil dokument o školním výletě. V 50. letech se podílel na několika amatérských filmech a začal spolupracovat s BBC. 
Jeho hlavní doménou tehdy byl dokument. Zlomovým se pro něj stal Terminus z roku 1960, pojednávající o londýnském nádraží Waterloo, za který získal Zlatého lva na festivalu v Benátkách a svou první cenu britské akademie filmových a televizních umění. 

Hraným celovečerním debutem se pro Schlesingera stal film Takové milování z roku 1962, který byl oceněn na festivalu Berlinale. Tak jako v dalších snímcích, upozorňoval na stinné strany života a zařadil se tak k nové vlně 60. let. Dalšími výraznějšími filmy z jeho rané tvorby jsou například Drahoušek či Daleko od hlučícího davu

Ke konci 60. let se John Schlesinger přestěhoval do Spojených států. První film, který tam natočil, je zřejmě i jeho nejslavnějším – Půlnoční kovboj (1969), vítěz Oscara za nejlepší film, režii a scénář. Ze 70. let zmiňme namátkou filmy Den kobylek, Maratonec, Amíci či Mizerná neděle, z 80. let pak Dravec a feťák, Temné síly, Madame Sousatzka, ale také Bláznivá dálnice, která vznikala s na svou dobu vysokým rozpočtem a skončila de facto krachem. Během 90. let natočil ještě několik filmů, přičemž posledním se stal snímek Příští správná věc s Madonnou v hlavní roli. 

Odkazy