Špičkový český komorní soubor hraje skladby H. Krásy, E. Schulhoffa a A. Dvořáka při příležitosti vzpomínkové akce na deportaci Židů z pražského holešovického nádraží Praha Bubny v době 2. světové války.

Památník ticha je záměr, který vzniká již několik let na nádraží Praha Bubny. Místo paměti, které bylo svědkem deportaci téměř 50 000 pražských občanů židovského původu se tak probouzí k novému významu. Kromě vývoje projektu pro přestavbu železniční stanice na místo paměti, jako vzdělávací a komunikační centrum, připravuje autorský tým Památníku ticha již několik let desítky sezonních akcí. Jejich záměrem je hledání jazyka pro veřejnou komunikaci moderního památníku, jenž chce připomínat válečné příběhy a události bez falešného patosu.

Jedním z významných dat, která již tradičně přitahují pozornost veřejnosti, je 16. říjen – den prvního transportu vypraveného z Prahy do ghetta v Lodži. K tomuto datu přichází tradičně před nádraží pár stovek lidí, aby se zúčastnili veřejného happeningu BUBNOVÁNÍ PRO BUBNY. Vytvoří bicí megaorchestr a symbolicky zboří ticho „mlčící většiny“ a pasivního přihlížení událostem, kterým by se tiše přihlížet nemělo. Součástí „bubnování“ je také již tradičně nějaký koncert, divadlo, či výstava.

Letos se podařilo vyjednat Bennewitzovo kvarteto pro 14. října s repertoárem, který dobře odpovídá záměrům Památníku ticha. Připomene skladby terezínských skladatelů, ale také tradiční české hudební hodnoty, jako ozvuky kultury, se kterou deportovaní židé z Prahy odcházeli.

Napište nám