Český historický film o jednom neobyčejném podzimním setkání dvou ikon první republiky – Karla Čapka a Tomáše Garriguea Masaryka.
Režie: Jakub Červenka. Scénář: Pavel Kosatík. Hrají: Jan Budař, Martin Huba, Lucia Siposová a Roman Luknár.
Hovory s TGM

Podzim 1928. Do letního sídla prezidenta Masaryka (M. Huba) v Topoľčiankách přijíždí spisovatel Karel Čapek (J. Budař), aby prezidentovi oznámil, že jejich kniha rozhovorů je téměř hotová, a také mu chce nabídnout část honoráře. Jejich kniha rozhovorů má být vydaná k výročí deseti let od vzniku samostatného Československa a termín vydání se pomalu blíží. Masaryk však Čapkovi nečekaně oznámí, že ji nebude možno vydat, neboť si to nepřeje jeho rodina. Rozčarovaný a rozhozený Čapek nijak neskrývá své podráždění, čehož si pochopitelně všimne i Masaryk, ale své stanovisko nijak změnit nehodlá. Čapek však kvůli knize obětoval nemálo svého času a hodlá prezidenta o vydání knihy přesvědčit stůj co stůj. Situaci mu ale ztěžuje to, že mu brzy jede zpáteční vlak. Masaryk nato vyzve Čapka na procházku po okolí a v tomto podzimním dopoledni se začne rozehrávat nevšední rozhovor s rozličnými tématy od osobních životů obou mužů, politiky, víry, povaze Čechů až po lásku.

Režisér Jakub Červenka natočil podle scénáře Pavla Kosatíka komorní, až intimní drama, v němž dominují herecké výkony obou představitelů – Martina Huby v roli T. G. Masaryka a Jana Budaře coby Karla Čapka. Snímek také vypovídá mnoho o obou těchto významných postavách našich dějin. Především ale o prvním československém prezidentovi, jenž zde není pojat jako notoricky známý „tatíček“ a plastická figurka z učebnic, ale jako každý jiný člověk se svými chybami a ctnostmi. Zajímavostí také je, že se premiéra snímku uskutečnila 18. října roku 2018. Tedy přesně sto let na den od vydání Washingtonské deklarace neboli Prohlášení nezávislosti československého národa, která oficiálně ustanovila samostatnost a budoucí směřování Československa zahraničním odbojem, a pod níž byl podepsán také Masaryk.

Napište nám