iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 10. 2020
21:50 na ČT2

1 2 3 4 5

55 hlasů
53351
zhlédnutí

Selská krev

Herečka Vanda Hybnerová se v dokumentárním filmu seznamuje s osudem jednoho z nejstarších českých selských rodů. Pátrání po předcích přináší příběhy o tom, jak sedláci museli v minulých staletích tvrdě bojovat o svou obživu a jak ve 20. století byl selský stav téměř zlikvidován. Jejich potomci v sobě ale stále cítí selskou krev.

52 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Radoslava Truhlářová 16.10.2020 13:56 (!) reagovat 0 + - 1

obdiv rodině Sotonů

Již jsem psala příspěvek k tomuto dokumentu. Moc jsem se na něj těšila a popravdě mi připadal hodně rozkouskovaný. Neseděla mi tam ta zabíjačka a jestli ji půjde odstranit z dokumentu, dejte ji, prosím, pryč. Můj děd jako soukromý zemědělec, nestačící platit povinné dávky, byl odsouzen k několikaměsíčnímu vězení. Otec musel na doly na Ostravu. Tam mu nadávali do kulaků a když šel k obědu, tak mu říkali, že mu nebude chutnat to, co oni jí, že má ještě hubu zamaštěnou z domácí zabíjačky. Přitom všechno museli odevzdat a byli hubení jak z koncentráku. My doma 3 malá děcka, otec na dolech.
Tak jsme se měli jak prasata v žitě, jak říkal jeden kandidující z KSČM nyní ve volbách. :(

Hana 20.10.2020 21:15 (!) reagovat 1 + - 0

Za mě nádherný dokument, až se mi chce vždy brečet, když vidím osudy takto postižených lidí komunistickým režimem, co vše zlikvidovali!!! A nechápu, co mají předešlí proti zabijačkám....vždyť to k tomu patří...nebo jsou asi vegetariáni.

Miroslav Jonák 14.10.2020 12:26 (!) reagovat 18 + - 5

Velmi dobrý a potřebný dokument!

Děkuji všem tvůrcům (i všem, kteří rozhodli o natočení tohoto dokumentu) (či všech těchto dokumentů), podobně jako děkuji za natočení podobně dobrého a podobně potřebného dokumentárního cyklu "Modrá krev" (o české šlechtě...). Měl bych však přesto několik výhrad ke způsobu zpracování: je tam třeba zmínka, že sedláci byli ve vykonstruovaných procesech komunisty odsouzení a zavření na "několik let", avšak ono nešlo "jen" o "několik" let, ale o MNOHO let (což je podstatný rozdíl), často šlo třeba deset let, atd. Jinak mi tam vysloveně vadilo, že tam jako takové patrně režisérské "oživení" bylo zařazení té zabíjačky (včetně nepodstatných detailů) (což sice symbolizuje situaci, jak komouši zacházeli s tímto národem), ale bohužel se to tam stále vracelo a opakovalo, což celkovému vyznění spíše ubližuje... Čili: záměr je skvělý, režijní zpracování místy nedotažené... Co se týče hudby, tak zde naštěstí (na rozdíl od dokumentů "Modrá krev", kde jim to občas bohužel ulítlo k jakési nepochopitelné a neomluvitelné duc duc techno hudbě...) je zde hudba nerušící, ale vhodně doplňující... Každopádně děkuji!

Související