Poutnickou cestou Karla Hynka Máchy pěšky napříč Čechami z Prahy na Sněžku. Dokumentární film
Režie: Karel Čtveráček. Účinkují: Jiří Zemánek, S. M. Blumfeld, Miloš Šejn, Jaromír Typlt a další.

Dokumentární film režiséra Karla Čtveráčka zaznamenává unikátní pěší pouť, na kterou se vydal historik umění Jiří Zemánek se svými přáteli. Trvala devět dní a vedla z Prahy, z pomyslného středu naší vlasti, až k jejím hranicím – na nejvyšší horu Čech, Sněžku. Členové spolku Pilgrim tuto pouť podnikají každoročně v inspiraci cestou, kterou básník Karel Hynek Mácha podnikl se svým přítelem Eduardem Hindlem v srpnu 1833. Poutnická cesta se koná tradičně už od roku 2005 v druhé polovině srpna. Zatím se uskutečnila jedenáctkrát.

Toto putování je nejen připomínkou míst, kterými na své cestě do Krkonoš procházel slavný český literát, ale obecněji i poctou básníkům, kteří se ve své poezii obraceli k přírodnímu světu a hledali nový jazyk, jímž by dokázali vyjádřit a opět hluboce prožít svou sounáležitost s matkou Zemí. Mácha svou cestou vetkl do české krajiny předobraz poutnické cesty spojené s příběhem osobního hledání a vnitřní proměny. Cesta do Krkonoš ovlivnila zásadním způsobem Máchovo literární dílo a je svědectvím jeho touhy po prolnutí poezie se životem.

Režisér Karel Čtveráček zachytil ve filmu radosti a strasti poutníků i proměnu krajiny z velkoměstské aglomerace přes líbezný Český ráj do romantického podhůří Krkonoš. Film je dotykem se vzácnými okamžiky volnosti a básnivé inspirace, svědectvím o radostné, družné cestě českou krajinou. Zachycuje přátelská setkání s umělci, básníky a filozofy, kteří v krajině žijí a tvoří a jsou strážci její kulturní paměti a ekologické integrity. Režisér zachycuje autentické zážitky a pocity poutníků – únavu na cestě i chvíle odpočinku, souboj s vrtochy počasí, nocováním pod mosty či pod hvězdným nebem. Máchovské putování totiž není poutí organizovanou ve smyslu zajištěných noclehů nebo pevně daných značených cest – je putováním, jež v sobě nese velký díl nejistoty a náhody.

Film přináší i nahlédnutí do Máchových deníkových zápisků z krkonošské cesty (rukopisy uložené v Památníku národního písemnictví a v Univerzitní knihovně ve Wroclawi). V závěru své cesty poutníci otevřou vrcholovou knihu, do které Mácha učinil zápis v roce 1833.

Napište nám