iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 10. 2012
10:00 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
2149
zhlédnutí

Kultura.cz

ČNB vystavila své poklady — Park Boženy Němcové — Jan Žemla — La Wally — New York, Ostrava a zpět — Jan Malura — Posmívání Kristu

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Česká národní banka vystavila své poklady

  1:05 do playlistu

  Česká národní banka vystavila své poklady
  V ostravském Domě umění vystavila své poklady Česká národní banka. Většina exponátů visela nedávno v interiéru bankovních budov. Až nyní poprvé v historii instituce opustila její prostory a na 2 měsíce se přestěhovala do galerie. Výstava nabízí díla klasiků i současníků, malbu i kresbu.

 • Park Boženy Němcové

  1:52 do playlistu

  Park Boženy Němcové
  I temperamentní město jako je Karviná, má své romantické místo. Je jím Park Boženy Němcové. Přes 200 let stará oáza klidu, které dominuje zámek Fryštát a kde pořádal hony i sám princ Rudolf. V Karviné o svůj památkově chráněný park pečují s velkou starostlivostí. Najdete v něm památné stromy, stavby připomínající rušný zámecký život nebo nové dětské hřiště ve stylu slovanského hradiště.

 • Jan Žemla - nový ředitel JFO

  7:58 do playlistu

  Jan Žemla - nový ředitel JFO
  Je mu 30 let a 1. září nastoupil do funkce ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava. Přišel z Brna, kde byl programovým manažerem filharmonie a podílí se na festivalech Janáček Brno a Moravský podzim. Rozhodoval se mezi Ostravou a Prahou, protože se mohl stát generálním manažerem Pražské komorní filharmonie. Nakonec zvítězila Ostrava. Do své 1. sezony vstupuje bez šéfdirigenta a s koncertním programem, který nemohl ovlivnit, protože ho sestavil jeho předchůdce.

 • La Wally v Ostravě

  14:22 do playlistu

  La Wally v Ostravě
  V ostravské opeře otevírali sezonu La Wally, operu, kterou v r. 1892 složil italský skladatel A. Catalani. Žádná scéna v Česku ji dosud neuvedla. V Ostravě si do hlavní role pozvali Evu Urbanovou, která nabídku komentovala slovy, že hrát Wally znamená pro ni to, co pro dítě vytoužená hračka.

 • New York, Ostrava a zpět

  15:11 do playlistu

  New York, Ostrava a zpět
  Sochař a designér Alex Květoň emigroval v 80. letech do USA, kde je dnes vyhledávaným a uznávaným umělcem. Jeho socha zdobí např. Prezidentskou knihovnu a Muzeum v Atlantě. Muzeum moderního umění v New Yorku vlastní jeho díla ve své stálé sbírce. V září se vrátil do rodné Ostravy, aby tam po více než 30 letech vystavil své práce. Spolu s ním se v Galerii Beseda představuje také jeho mladší kolega Petr Stanický. Výstava nese příznačný název: New York, Ostrava a zpět.

 • Kritická židle: Jak to vidí Jan Malura

  22:10 do playlistu

  Kritická židle: Jak to vidí Jan Malura
  V kritické židli Jan Malura chválí práci ostravského Domu umění, který dokáže nejen uspořádat vynikající výstavy, ale dokáže je také patřičně zpropagovat. A naopak kritizuje Měsíc autorského čtení, který se v červenci o prázdninách konal v Ostravě. Bohužel žádnou reklamu neměl. Přitom šlo o největší literární akci ve městě.

 • Desková malba Posmívání Kristu

  23:58 do playlistu

  Desková malba Posmívání Kristu
  Desková malba Posmívání Kristu, jejíž autor pochází z okruhu lovaňského malíře A. Boutse, představuje v obrazových sbírkách hradů a zámků jeden z ojedinělých příkladů vlámské malby 16. století. Námětem je scéna inspirovaná posledními chvílemi Kristova života, kdy byl nejprve předveden před velekněze Kaifáše, kde ho židovští posměvači bili, plivali mu do obličeje a vysmívali se mu.

Přehrát vše

Související