iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
26. 5. 2012
13:05 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
1186
zhlédnutí

Knižní svět

Svět knihy — Velká encyklopedie počasí a změna klimatu — Felix Francis v Praze — Na návštěvě — Noví Němci

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Svět knihy

  0:13 do playlistu

  Na úvod: Svět knihy
  Kdo ještě pamatuje počátky mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy v devadesátých letech v Paláci kultury? Hodně se od té doby změnilo. Zatím se neprosadila ponurá proroctví, že kniha zanikne, a nesplnily se ani hrozby, že lidé přestanou číst – i když o tom, co čtou hlavně mladší generace, zatím netřeba dělat si iluze. O největším českém knižním svátku se letos na pražském výstavišti znovu potvrdilo, že Češi zůstávají gramotným národem, nevadí jim to, mnozí z nich nedají pokoj, dokud nevydají nebo nepřečtou něco skutečně zajímavého a objevného. A nadále, i ve světě vyspělé virtuality, se chtěji knih, svých přátel, také dotýkat a mazlit se s nimi. Letos v máji se tak stalo v Praze už poosmnácté.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:17 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Patrik Ouředník: Dnes a pozítří (Větrné mlýny) Alexandra Salmela: 27 aneb Smrt vás proslaví (Argo) Sergej Lebeděv: Hranice zapomnění (Pistorius & Olšanská)

 • Reportáž: Felix Francis v Praze

  3:52 do playlistu

  Reportáž: Felix Francis v Praze
  Říká se, že jablko nepadne daleko od stromu, ale v literatuře to bývá těžké: pokračovat v kariéře otce spisovatele se podaří jen nemnohým. Kdo by se nadál, že když přednedávnem zemřel Dick Francis, populární autor detektivek z dostihového prostředí, že syn Felix pozdvihne jeho žezlo a naváže tam, kde otec skončil? Jeho detektivní román Hazard se rovněž odehrává mezi žokeji: k vraždě dojde dokonce přímo při dostizích na Velké národní. Český překlad Eddy Němcové vyšel v Knižním klubu a spisovatel ho v květnu přijel představit do Prahy.

 • Téma týdne: Noví Němci

  7:08 do playlistu

  Téma týdne: Noví Němci
  Daniel Kehlmann: Já a Kaminski (Mladá fronta) Monika Peetzová: Úterní ženy (Host)

 • Nové knihy – literatura faktu

  11:27 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Pavel Juřík: Platební karty – Ilustrovaná historie placení (Libri) Egon Sendler: Ikona – Obraz neviditelného (Refugium Velehrad-Roma) Vojtěch Lindaur: Neznámé slasti (Plus)

 • Kniha týdne: Velká encyklopedie počasí a změna klimatu (Svojtka & Co.)
 • Na návštěvě

  17:21 do playlistu

  Na návštěvě
  Byl letošní veletrh Svět knihy ve znamení detektivek? Posuzováno podle zahraničních hostů, kteří Prahu v polovině května navštívili, to vypadá, že skoro ano. Kromě jiných přijel do Prahy i Peter Tremayne, známý svou slabostí pro Kelty a jejich minulost. Nejdřív proslul jako autor odborných prací o jejich dějinách a mytologii a pak začal psát keltské detektivky. Odehrávají se v sedmém století a jako hlavní detektiv v nich vystupuje bystrá sestra Fidelma, znalkyně staroirského práva. V nakladatelství Vyšehrad Petera Tremanya vydávají už skoro deset let.

 • Nové knihy – pro děti

  20:46 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Danuše Markovová: Psíkov (Albatros) Jannec Levi: Strýček Ludvík v honduraských stepích (Práh) Scott Westerfeld: Goliáš (Knižní klub)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související