iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 5. 2012
14:05 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
1200
zhlédnutí

Knižní svět

Soutěž o nejlepší knihu pro děti — Petr Šabach: Máslem dolů — Na cestách — České umění 1980-2010 — Na návštěvě u Marcely Turečkové

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Soutěž o nejlepší knihu pro děti
 • Nová kniha – pro dospělé

  1:24 do playlistu

  Nová kniha – pro dospělé
  Michal Horáček: Český kalendář (NLN)

 • Reportáž: Petr Šabach - Máslem dolů

  4:05 do playlistu

  Reportáž: Petr Šabach - Máslem dolů
  Vždycky když spisovatel Petr Šabach vydá novou knihu, stojí to za pozornost. Stalo se tak i třetího května v pražském knihkupectví Fišer, kde autor uvedl svou novou knihu s názvem Máslem dolů. Sám název novely naznačuje, že se v ní tentokrát řeší životní malér: Situace, kdy jako by nám okolnosti pořád kazily naše životy, bránily v lenošení a vůbec v tom, abychom si žili co nejvíce podle svého. Jde s tím něco dělat? Hrdinové Šabachovy novely se o to pokusí.

 • Téma týdne: Na cestách

  5:46 do playlistu

  Téma týdne: Na cestách
  Hans Christian Andersen: Zpráva o cestě do Saského Švýcarska (České Švýcarsko) Lama Anagárika Góvinda: Cesta bílých oblaků (Eminent) Je něco jiného vydat se na cesty s posledním bedekrem, v kterém jsou informace o hotelích a benzínových pumpách postavených minulý týden, a řídit se na cestách příručkou, která vznikla třeba před dvěma sty lety: nepřiléhá těsně k dnešní současnosti, ale její četba dovolí na místě spatřit věci, které jinak dnešní oko nevidí. Spisovatel Hans Christian Andersen, tehdy šestadvacetiletý, se tak v roce 1831 vydal na cestu Německem a dorazil až na sever Čech, do Saského Švýcarska. Navštívil Děčín, kochal se krásou Pravčické brány a zaznamenal si hlubokou zbožnost i muzikálnost místních obyvatel. Jeho Zprávu o cestě do Saského Švýcarska přeložili Jaroslav Holoubek a Jelena Klare a vydala společnost České Švýcarsko. To Lama Anagárika Góvinda, původním jménem Ernst Lothar Hoffmann, žil ve století dvacátém a zapsal se do jeho dějin jako jeden z největších propagátorů buddhismu. Duchovně se inspiroval hlavně v tibetské kulturní oblasti, kam podnikl několik cest ještě jako do nezávislé a Čínou neokupované země. Díval se kolem sebe očima západního člověka, a viděnému rozuměl, jako kdyby v zemi žil odjakživa. Takový Tibet už nikdy nebude – a to ani kdyby se mu povedlo získat znovu samostatnost. Cestu bílých oblaků Lamy Anagáriky Góvindy v překladu Zuzany Ondomišiové vydal Eminent.

 • Nové knihy – literatura faktu

  11:12 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Michal Svěrák: Svět v hrsti prachu (Argo) Petr Osina: Základy islámského práva (Leges)

 • Kniha týdne: České umění 1980-2010 (VVP AVU)

  12:48 do playlistu

  Kniha týdne: České umění 1980-2010 (VVP AVU)
  Co se to přihodilo v české vizuální kultuře posledních třiceti let? Událo se toho dost: do věčných lovišť se odebrala první moderna, vystřídaná postmodernou; pak padla železná opona a také do umění vtrhla globalizace, ze které postupně, na začátku nového tisíciletí, krystalizují pokusy o ustavení moderny nové. Co v té době formovalo umělecký vývoj, jakými způsoby se bojovalo o místo na slunci, jaké umění tím vzniklo a jak je společnost přijímá? Na tyto a mnohé další otázky hledá odpovědi skoro tisícistránková publikace vydaná Vědecko-výzkumným pracovištěm pražské Akademie výtvarného umění. Edičně ji připravili Jiří Ševčík, Pavlína Morganová, Terezie Nekvindová a Dagmar Svatošová a má název České umění 1980-2010.

 • Na návštěvě u Marcely Turečkové

  17:14 do playlistu

  Na návštěvě u Marcely Turečkové
  O Marcele Turečkové se ví, že v českém knižním světě léta zvládá spousty práce. V současnosti působí jako tajemnice Svazu českých knihkupců a nakladatelů, k čemuž si v posledních letech přibrala i organizaci literární Ceny Jiřího Ortena. Uděluje se každoročně, letos už popětadvacáté, za básnické nebo prozaické dílo vzniklé v českém jazyce, jehož autorovi nebylo v době vydání víc než třicet let.

 • Nové knihy – pro děti

  21:00 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Lenka Kosková-Třísková: Anička, žabičky a jejich přátelé (Mladá fronta) Petr Matějček: Artefakt moci (Plejáda) Connie Willisová: Kniha posledního soudu (Triton)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související