iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 4. 2012
14:25 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
1245
zhlédnutí

Knižní svět

Besedník — Radkin Honzák: Babičku potrkal jelen — Herta Müllerová v Praze — Na návštěvě u Daniely Krolupperové — Současné umění

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Besedník

  0:13 do playlistu

  Besedník
  Toužíte po setkání se svým oblíbeným spisovatelem a nevíte, jak na to? Nevadí, naštěstí je tu Besedník, přesněji řečeno server www.besednik.cz, který setkání s milovaným autorem může zprostředkovat. Vymyslela jej loni na podzim spisovatelka Ivona Březinová. Databáze zatím obsahuje na šest desítek autorů různých profesí – nejčastěji literátů a ilustrátorů.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:18 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  Martina Doležalová: Kolej Today (Plejáda) John Ajvide Lindqvist: Jak zacházet s nemrtvými (Argo) Josef Váchal: Cesta Slovenskem (Gallery)

 • Reportáž: Herta Müllerová v Praze

  3:36 do playlistu

  Reportáž: Herta Müllerová v Praze
  S německy píšící autorkou původem z Rumunska Hertou Müllerovou jsme se u nás začali seznamovat až poté, co jí byla v roce 2009 udělena Nobelova cena za literaturu. Péčí nakladatelství Mladá fronta však za tu krátkou dobu vyšly hned tři tituly: novela Cestovní pas a dva klíčové romány Rozhoupaný dech a Srdce bestie. Analytička poválečných evropských totalitních systémů počátkem dubna pobývala v našem hlavním městě, zúčastnila se předávání knižních cen Magnesia Litera a četla a diskutovala v pražské Městské knihovně.

 • Téma týdne: Současné umění

  8:05 do playlistu

  Téma týdne: Současné umění
  Otto M. Urban: Tak pravil La Chapelle (Arbor vitae) Krištof Kintera (Arbor vitae) Současné výtvarné umění zůstává pro mnohé španělskou vesnicí, a tak je třeba ocenit péči nakladatelství Arbor Vitae. Knihy v něm vydávané, skoro vždy výpravné a graficky mimořádně pečlivě provedené, jsou dnes už na českém knižním trhu pojmem, z Arbor vitae je dnes hlavní náš nakladatel knih o umění. V poslední době tam vyšly hned dvě monografie vydané u příležitosti důležitých výstav. Expozice amerického fotografa Davida LaChapelle už sice v pražském Rudolfinu skončila, zato výstava Čecha Kryštofa Kintery probíhá v Městské knihovně až do poloviny května. Oba tvůrce spojuje, že zneklidňují publikum – a zároveň oba definují výtvarný názor dnešní doby.

 • Nové knihy - literatura faktu

  13:25 do playlistu

  Nové knihy - literatura faktu
  Edward Hollis: Skrytý život budov (Slovart)

 • Kniha týdne - Radkin Honzák: Babičku potrkal jelen (Galén)

  14:16 do playlistu

  Kniha týdne - Radkin Honzák: Babičku potrkal jelen (Galén)
  Žil byl kdysi psychiatr český Vladimír Vondráček, v jehož osobnosti se odborná erudice spojovala s literárním talentem a chutí duchaplně vyprávět. Před lety, zdá se, žezlo převzal další představitel oboru Radkin Honzák – a ze svých kratších textů a blogů nyní sestavil knihu s podivuhodným názvem Babičku potrkal jelen. Honzákovy drobné texty jsou jakýmisi divertimenty na populární psychiatrická témata. Dozvíme se zde o workaholismu, stáří i depresích, a často se přitom od srdce zasmějeme. Vydal Galén.

 • Na návštěvě u Daniely Krolupperové

  17:14 do playlistu

  Na návštěvě u Daniely Krolupperové
  V posledních letech se zdá, že nejpilnější autoři a hlavně autorky české literatury působí ve světě knih pro děti. Taky Daniela Krolupperová je pilná, na svém webu uvádí počet svých titulů a napočítala jich dosud ne méně než devatenáct. V každém z nich se zábavným způsobem prozkoumává jiný kousek světa: Zákeřné keře jsou botanickou pohádkou, v Makej, makaku! zjistíme, jak je zvířatům ze zoo, když musí žít ve městě; jinde autorka spolu s výtvarníci Renatou Fučíkovou předložila dokonce obrazovou Historii Evropy. A jen v nejbližší době chystá vydání tří dalších knih u tří různých nakladatelů! Jde od vlastních dětí opisovat, nebo se to musí, aby to jiné děti bavilo číst, dělat ještě nějak jinak?

 • Nové knihy - pro děti

  19:44 do playlistu

  Nové knihy - pro děti
  Radvan Bahbouh: Pohádka o barvách (Dar Ibn Rushd, Qed Group) Jiří Miškovský: Tajemství starého sklepení (Bor) Tim Collins: Deník úúúplně obyčejného upíra (Fragment)

 • Stálice a nové lásky

  22:16 do playlistu

  Stálice a nové lásky
  Jiří Suchý doporučuje knihy

Přehrát vše

Související