iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
15. 1. 2011
12:25 na ČT2

1 2 3 4 5

50 hlasů
1555
zhlédnutí

Knižní svět

Průměrná cena české knihy — Kryl — Osudy českých letců

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Na úvod: Průměrná cena české knihy

  0:10 do playlistu

  Na úvod: Průměrná cena české knihy
  Zatímco čtenáři většinou soudí, že knihy jsou u nás nebývale drahé, nakladatelé zhusta míní, že svou produkci dávají pohříchu lacino. Celkovou statistiku, z níž by bylo lze vyčíst, jaká je průměrná cena českých knih, žel bohu nikdo nevede. Vladimír Pistorius však shromáždil alespoň dílčí údaje z několika knihkupectví a distribučních firem a dospěl k závěru, že ceny knih mají posledních deset let zjevný sklon růst a že loni stála kniha v průměru kolem dvou set třiceti korun českých. Vědět, na kolik vychází průměrná cena, je sice potřebné, mnohem důležitější však je, aby za průměrnou cenu nevycházely jen průměrné knihy.

 • Nové knihy – pro dospělé

  1:00 do playlistu

  Nové knihy – pro dospělé
  John Irving: Poslední noc na Klikaté řece (Odeon) Vratislav Effenberger, Eva Švankmajerová: Biče svědomí (dybbuk) Ivan Wernisch: Nikam (Druhé město)

 • Reportáž: Jan Hnízdil, Mým marodům

  3:22 do playlistu

  Reportáž: Jan Hnízdil, Mým marodům
  Doktor Jan Hnízdil je znám nejen jako lékař oddaný komplexní, psychosomatické medicíně, ale také coby autor pravidelných fejetonů, sloupků a glos, ve kterých se vtipně, elegantně a s humorem vyjadřuje k úskalím lékařské profese, k záludnostem zdravotnictví i k aktuálnímu dění ve společnosti vůbec. Výběr ze své publicistiky opatřil nemálo majestátním titulem Mým marodům. A nejeden z jeho marodů byl přítomen i na křtu knížky.

 • Téma týdne: Osudy českých letců

  7:14 do playlistu

  Téma týdne: Osudy českých letců
  Osudy českých letců z válečných i předválečných let nepřestávají zajímat historiky ani veřejnost. Josef František, slavný stíhač z bitvy o Británii, se v naší paměti zabydlel už natrvalo, byla o něm napsána nejedna kniha a je obestřen mnoha legendami. Vyprávět pravdivý příběh jeho života jen na základě doložených faktů se nejnověji pokusil Jiří Rajlich. Jan Březina patří naopak k těm letcům, jejichž jméno se z národní paměti téměř vytratilo. Po osudech tohoto účastníka někdejší sovětské polární výpravy pátrají jeho potomci Taťana Březinová a Mikuláš Černý v knize Návrat ztraceného letce.

 • Nové knihy – literatura faktu

  10:51 do playlistu

  Nové knihy – literatura faktu
  Ondřej Suchý: Tři životy Lídy Baarové (Ikar) Josef Fryš: Antonín Máša. Film, divadlo atd. (Havran) Stanislav Komárek: Eseje o lidských duších a společnosti I. (Argo)

 • Anketa
 • Kniha týdne: Karel Moudrý, Kryl (Práh)

  14:35 do playlistu

  Kniha týdne: Karel Moudrý, Kryl (Práh)
  Vzpomínky Karla Moudrého na život v exilu, na práci ve Svobodné Evropě a na lidi kolem ní, zvláště pak na Karla Kryla, nejsou klasickými memoáry. Sled autorových úvah, do nichž se prolínají útržkovité příběhy a portréty, však působivě, se vší autenticitou i trpkostí vypovídá o pocitech a dilematech těch, kdo se po sametové revoluci vraceli domů a zažívali nesoulad svých představ s realitou. Knihu vydal Práh.

 • Na návštěvě u Renáty Fučíkové

  18:15 do playlistu

  Na návštěvě u Renáty Fučíkové
  Renáta Fučíková knihy nejen ilustruje, ale tu a tam i sama píše. Obrázkovou autorskou knížku věnovala například Janu Amosu Komenskému nebo Tomáši Garrigue Masarykovi. Vůbec se zdá, že ze všeho nejraději zabrousí do hlubin časů a zpodobuje historické události či osobnosti, které hýbaly dějinami. Není tedy divu, že jsme ji zastihli při práci na chystaných dějinách Evropy v obrazech.

 • Nové knihy – pro děti

  22:16 do playlistu

  Nové knihy – pro děti
  Jiří Žáček, Vlasta Baránková: Hádej, hádej, hadači (KK) Magdalena Wagnerová: Krys Veliký. Ohrožení Starého města pražského (Dybbuk) Philip Ardagh: Havěť. Davidův dům - Dům plný legrace a poučení (MF)

 • Stálice a nové lásky

Přehrát vše

Související