iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 10. 2005
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

16 hlasů
13424
zhlédnutí

Václav Bělohradský: Nikdo neposlouchá

Pokus o portrét jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby – filozofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského

57 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

hippie 18.9.2014 14:18 (!) reagovat 4 + - 4

Intelektualismus je stejné "zlo", jako nadvláda ekonomů.

Intelektuál je pro mě zcela odlišný živočišný druh, s jehož myšlením se dokonale míjím. (Tisíckrát opakovaný zážitek při četbě statí v revue Prostor pro mě dostal tímto dokumentem další rozměr.) Ve světě mojí reality a mých myšlenkových pochodů posouvají společnost a přetvářejí realitu lidé, kteří místo dvouhodinové debaty, snažící se dokázat, že 1+1 se může rovnat 3, vezmou do ruky nářadí a opraví zanedbanou památku, uklidí park, vyprovodí umírajícího, postarají se o opuštěné dítě etc.... Několikrát jsem se pokusil představit si, že by vládu a parlament tvořili filosofové a intelektuálové (kteří by si to velmi přáli a mají velmi intenzivní zneuznaný pocit malého podílu na moci, jak se lze právě v Prostoru často dočíst). Mám slušnou imaginaci a pokaždé mě polilo horko a studený pot zároveň - průšvih, do jakého by se naše společnost dostala vedena naprosto neakceschopným žvaněním (intelektuálové snad prominou) by byl patrně ještě mnohem hlubší, než co jsme mohli za posledních 100 let zažít. Tématem jednání parlamentu by klidně mohla být otázka, zda rohlík na obrázku v reklamním letáku není reálnější než rohlík v regálu obchodu. Bože chraň! :-)

Související