iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
1. 6. 2015
21:05 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
12606
zhlédnutí

Reportéři ČT

A přece se točí — Zmařené studium — Osud řízený z Moskvy

40 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • A přece se točí

  1:01 do playlistu

  A přece se točí
  Byla to velká sláva, teď je to velká mezinárodní ostuda. Světové organizaci UNESCO už dochází trpělivost s tím, jak ji Česká republika vodí za nos. Když se Český Krumlov v roce 1992 probojoval na prestižní seznam kulturních památek, slíbilo ministerstvo kultury, že z barokní zámecké zahrady zmizí načerno postavené otáčivé hlediště. Jenže sliby se slibují - a točna se stále točí. Třináct ministrů kultury neudělalo s problémem nic, i když UNESCO stupňuje hrozby, že Český Krumlov ze seznamu vyškrtne. Takových památek přitom máme pouze dvanáct a ostuda s Krumlovem přispívá k tomu, že nám žádnou další památku UNESCO na seznam nezapsalo. Natáčel reportéři David Macháček.

 • Zmařené studium

  13:21 do playlistu

  Zmařené studium
  Investovat do vzdělání? Sázka na jistotu, nabízí se říct. V případě studentů vysoké školy International Art Campus Prague známé jako Literární akademie Josefa Škvoreckého to bohužel neplatí. Vyhlášená vysoká škola, která připravovala na své povolání budoucí spisovatele, scénáristy, dokumentaristy či novináře, je před krachem. A to přesto, že za školné zde studenti platili zhruba šedesát tisíc ročně a jejich vyučujícími byli významné osobnosti české literární scény. Nový management ji ovšem zadlužil natolik, že se dostala do insolvence. Historicky první případ u nás, kdy soukromá vysoká škola krachuje z finančních důvodů, natáčela reportérka Andrea Máslová.

 • Osud řízený z Moskvy

  26:25 do playlistu

  Osud řízený z Moskvy
  Před necelým měsícem uplynulo sedmdesát let od konce druhé světové války. Během Pražského povstání v květnu 1945 zahynuli v bojích proti německým okupantům více než tři tisíce lidí. A tento počet nemusel být zdaleka konečný, kdyby životy tisíců dalších nezachránila německá kapitulace. Nikdo se příliš nemluvilo o tom, že kapitulaci hitlerovských vojsk vyjednali velitelé pražského povstání pod vedením generála Karla Kutlvašra. Sovětské tanky, které později dorazily do Prahy, tak našly prakticky osvobozené město. A to paradoxně generálu Kutlvašrovi zničilo život. Jeho osud a dosud nepříliš známá fakta zmapoval Mirek Petráček.

Přehrát vše

Související