41 minut

1. června 2015

Obsah dílu

A přece se točí — Zmařené studium — Osud řízený z Moskvy

Části dílu

01:01
A přece se točí
    Byla to velká sláva, teď je to velká mezinárodní ostuda. Světové organizaci UNESCO už dochází trpělivost s tím, jak ji Česká republika vodí za nos. Když se Český Krumlov v roce 1992 probojoval na prestižní seznam kulturních památek, slíbilo ministerstvo kultury, že z barokní zámecké zahrady zmizí načerno postavené otáčivé hlediště. Jenže sliby se slibují - a točna se stále točí. Třináct ministrů kultury neudělalo s problémem nic, i když UNESCO stupňuje hrozby, že Český Krumlov ze seznamu vyškrtne. Takových památek přitom máme pouze dvanáct a ostuda s Krumlovem přispívá k tomu, že nám žádnou další památku UNESCO na seznam nezapsalo. Natáčel reportéři David Macháček.
    13:21
    Zmařené studium
      Investovat do vzdělání? Sázka na jistotu, nabízí se říct. V případě studentů vysoké školy International Art Campus Prague známé jako Literární akademie Josefa Škvoreckého to bohužel neplatí. Vyhlášená vysoká škola, která připravovala na své povolání budoucí spisovatele, scénáristy, dokumentaristy či novináře, je před krachem. A to přesto, že za školné zde studenti platili zhruba šedesát tisíc ročně a jejich vyučujícími byli významné osobnosti české literární scény. Nový management ji ovšem zadlužil natolik, že se dostala do insolvence. Historicky první případ u nás, kdy soukromá vysoká škola krachuje z finančních důvodů, natáčela reportérka Andrea Máslová.
      26:25
      Osud řízený z Moskvy
        Před necelým měsícem uplynulo sedmdesát let od konce druhé světové války. Během Pražského povstání v květnu 1945 zahynuli v bojích proti německým okupantům více než tři tisíce lidí. A tento počet nemusel být zdaleka konečný, kdyby životy tisíců dalších nezachránila německá kapitulace. Nikdo se příliš nemluvilo o tom, že kapitulaci hitlerovských vojsk vyjednali velitelé pražského povstání pod vedením generála Karla Kutlvašra. Sovětské tanky, které později dorazily do Prahy, tak našly prakticky osvobozené město. A to paradoxně generálu Kutlvašrovi zničilo život. Jeho osud a dosud nepříliš známá fakta zmapoval Mirek Petráček.
        Přehrát celé video
        Stopáž38 minut
        Další díl
        8. června 2015

        Reportéři ČT na sociálních sítích

        Napište nám