iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 7. 2011
22:00 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
12571
zhlédnutí

Reportéři ČT

Podivná rekonstrukce školy ve Šluknově — Kopie výtvarných ilustrací Zdeňka Buriana — Potomek literární Jarmily z Máchova Máje

37 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Podivná rekonstrukce školy ve Šluknově

  1:12 do playlistu

  Podivná rekonstrukce školy ve Šluknově
  Před pěti lety poslalo ministerstvo financí osmimilionovou dotaci do Šluknova na rekonstrukci základní školy. Rekonstrukce se nakonec vyšplhala na více než dvacet milionů. Výsledek? Škola je takřka v havarijním stavu. Práce dělala firma s názvem Severní stavební. Že to dopadlo špatně, asi není náhoda. I další dva klienti stavební firmy udělali podobnou zkušenost. Za město měl na rekonstrukci školy dohlížet vedoucí odboru rozvoje. Jenže ve stejné době se podílel na vlastním podnikání s majitelem stavební firmy, kterou měl kontrolovat. Proč je škola v havarijním stavu, zjišťovala reportérka Aneta Snopová.

 • Kopie výtvarných ilustrací Zdeňka Buriana

  14:26 do playlistu

  Kopie výtvarných ilustrací Zdeňka Buriana
  Jeho ilustrace zdobí knihy Jaroslava Foglara, Karla Maye, Eduarda Štorcha nebo Julesa Verna. Nejznámější je asi díky obrázkům pravěkých zvířat, veleještěrů, šavlozubých tygrů a mamutů. Teď se dílo Zdeňka Buriana objevilo v Německu, jenže jako jeho autor je uveden německý výtvarník Jens Harder. Za komiksovou knihu dokonce dostal prestižní cenu Max und Moritz. To se nelíbí potomkům českého klasika, kteří říkají, že je to podvod. Německý kreslíř podle nich jednoduše Burianovy obrázky okopíroval. Jde o kopie či nikoli? Po tom pátral reportér Karel Vrána.

 • Potomek literární Jarmily z Máchova Máje

  24:39 do playlistu

  Potomek literární Jarmily z Máchova Máje
  19. července 1774 byl v Mladé Boleslavi popraven Hynek Šiffner. Kdo to byl? Každý, kdo ve školních letech četl Máj od Karla Hynka Máchy, ho zná pod jménem Vilém. Byl to otcovrah, jehož příběh Máchu inspiroval. Dívku, kvůli které Šiffner vraždil, pojmenoval Mácha jako Jarmilu. A naznačil její sebevraždu skokem do jezera. Ale pokud měl svůj skutečný předobraz Vilém, kdo byla ve skutečnosti Jarmila? A skončila tak, jak se píše v básni, nebo měla jiný osud? Po tom se rozhodli pátrat Aneta Vojtěchová a Zdeněk Lenc.

Přehrát vše

Související