iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
20. 12. 2010
20:35 na ČT1

1 2 3 4 5

82 hlasů
18201
zhlédnutí

Reportéři ČT

Dům na Václavském náměstí na odstřel — Mírný trest pro Alexandra Nováka — Řezbář betlémů s válečnou zkušeností

37 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Dům na Václavském náměstí na odstřel

  1:12 do playlistu

  Dům na Václavském náměstí na odstřel
  Zdálo by se, že zbourat zdravý dům v samém centru Prahy, na historickém Václavském náměstí, je něco téměř nemožného. Ale zdání klame. Před třemi lety přišel s touto myšlenkou velký investor a kupodivu získal podporu na pražském magistrátu. S bouráním sice nesouhlasí Národní památkový ústav, ale magistrátní sbor expertů je pro. Otázka zní, zda magistrát nerozhoduje pod přímým vlivem investora, jak naznačuje klíčový dokument. Podívejte se na reportáž Markéty Dobiášové a Lucie Sehnalové.

 • Mírný trest pro Alexandra Nováka

  13:25 do playlistu

  Mírný trest pro Alexandra Nováka
  Jedenáct let trvalo, než zdejší justice vynesla rozsudek vinen v korupční kauze Alexandra Nováka. A právě délka řízení ovlivnila to, že trest je nakonec mírný, spíše symbolický. Za čtyřicetimilionový úplatek dostal exstarosta Chomutova a jeden z kmotrů ODS podmínku a pětimilionovou pokutu. Případ by se ale asi sotva dostal před soud, kdyby podezřelé toky peněz nezachytily rakouské orgány a neupozornily včas českou stranu. Ke kauze se vrátili reportéři Michael Fiala a David Havlík.

 • Řezbář betlémů s válečnou zkušeností

  25:57 do playlistu

  Řezbář betlémů s válečnou zkušeností
  A něco vánočního na závěr. Ondrej Hiadlovský je možná nejstarší žijící tvůrce betlémů v Česku. Příští rok mu bude devadesát let. Než se ale dostal k betlémům, používal nůž jako zbraň. V roce 1942 narukoval do slovenské armády, která bojovala v Rusku po boku německého wehrmachtu. Odtud zběhnul k ruským partyzánům, pak se dostal do Svobodovy armády, se kterou došel až do Prahy. Válka je přitom příčinou, proč řezbář, tvořící betlémy, v boha nevěří. Příběh Ondreje Hiadlovského zachytil reportér Karel Vrána.

Přehrát vše

Související