Dvě hokejová mužstva – dvě kultury – jedna hra.
Režie: Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar.

Od roku 2010 je Maroko členem Mezinárodní hokejové federace. Jako teprve druhá země Afriky se tak může pochlubit vlastním hokejovým týmem. Zatím se však zúčastnilo jen jednoho mezinárodního turnaje, a to Arabského poháru, ve kterém se Saúdskou Arábií prohrálo 10:0.

Hokej je nicméně v Maroku populárním sportem a těší se značné podpoře. V Rabatu, kde po většinu roku praží ostré severoafrické slunce, tak postavili stadion s umělým ledem, kde se se členy domácího juniorského týmu proháněli i jejich vrstevníci z českého Náchoda. V rámci hokejové výměny se pak maročtí kluci podívali do mrazivého, zimního Česka…

Mladí dokumentaristé Rozálie Kohoutová a Tomáš Bojar mají za sebou vysoce ceněný dokument FC Roma (2016). Podobně jako v příběhu romského fotbalového mužstva, i v Letním hokeji slouží sportovní prostředí především jako pozadí pozitivně laděného, místy úsměvného vyprávění s hlubším myšlenkovým přesahem.

Vše začalo společným letním soustředěním mladých marockých a českých hokejistů v marockém Rabatu, což je opravdu trochu netypická hokejová destinace. Vedoucím výpravy českých hokejových juniorů byl bývalý vynikající hokejový útočník se zkušenostmi z kanadskoamerické NHL, člen národního týmu, posléze oblíbený hokejový komentátor a šéftrenér východočeského mládežnického hokeje Martin Hosták.

Hokejové juniory ve věku mezi dvanácti a čtrnácti lety v marockém Rabatu čekalo pravděpodobně nejzajímavější soustředění jejich dosavadní kariéry. Po trénincích se hrála exhibiční utkání. Po nich se cestovalo za památkami i krásami přírody. Mladí čeští hokejisté byli ubytování v marockých rodinách a někteří z nich zažili tak trochu kulturní šok.

Pak se situace obrátila: marocká hokejová výprava se vydala do mrazivého východočeského Náchoda, aby zažila šok nejen kulturní, ale i teplotní.

Tato africko-evropská hokejová výměna samozřejmě vytvořila živnou půdou pro mnoho neopakovatelně živých situací, v nichž byl hokej nejen základní hybnou silou, ale přirozenou cestou se dotýkal i některých obecnějších otázek.

Žijeme opravdu ve střetu civilizací? Pokud ano, jakou roli v něm může hrát česká národní sportovní modla jménem lední hokej? Může se stát pozitivní silou vedoucí ke vzájemnému pochopení odlišných kultur? Zvítězí otevřená mysl a láska ke sportu nad někdy vysloveně zbytečnými předsudky? Nebo nakonec vše dopadne „po švejkovsku“?

Napište nám