25 minut

12. srpna 2011

Obsah dílu

Kolo zákona — Čech v Bush House

Části dílu

00:24
Kolo zákona
    „Falun Gong je druh kultu, který škodí společnosti a nelegální organizace, která se objevila v některých částech Číny před několika lety.“ (Text ČLR)
    Jaká je však pravda o Falun Gong či Falun Dafa, jak se také označuje. Je skutečně především duchovní cestou zušlechťování resp. kultivaci těla a mysli? Zakladatel (1992) Li Chung-č' (Li Hongzhi) o této metodě hovoří jako o „pokročilé kultivační metodě školy buddhismu“. Falun Gong znamená kolo zákona, které se skládá z pěti svastik (symbolizují buddhismus), a čtyř monád (znaků symbolizující školy taoismu). Ve své praxi využívá tradiční čínská duchovní energetická meditační cvičení zvaná čchi-kung, která slouží ke kultivaci těla. Největší důraz je v této praxi ovšem kladen na charakter praktikujícího a přizpůsobení se principům Pravdivosti (Zhen), Soucitu (Shan) a Snášenlivosti (Ren).
    Objektivní pravdou je, že přívrženci Falun Gong jsou v Číně od roku 1999 pronásledováni, mučeni a v mnoha případech dokonce zabíjeni. V řadě států světa probíhají nebo byly ukončeny soudní spory potvrzující genocidní charakter čínského režimu vůči přívržencům Falun Gong.
    05:47
    Čech v Bush House
      V Československu vystudoval Milan Kocourek ekonomiku zahraničního obchodu na VŠE a před nástupem normalizace odešel spolu se svou snoubenkou do exilu ve Velké Británii. Bylo září 1969. V březnu 1970 se vzali v univerzitní kapli ve skotském Dundee. Po promoci působil rok na University of Essex, další rok na University of Birmingham jako odborný asistent a v září 1974 získal místo redaktora českého vysílání BBC z Londýna. V této redakci působil až do června 1998 (BBC External Services, později World Service). A od srpna 2000 je stálým spolupracovníkem ČRo 1 – Radiožurnálu. Stal se nástupcem Karla Kyncla, který zemřel v dubnu 1997. Byl velkým obdivovatelem dnes už legendárních fejetonů K. K., zejména jeho naprosto nenapodobitelného smyslu pro humor „když Karel zkřivil ústa a začal se šklebit, tak byl obvykle nejvtipnější…“. Milan Kocourek působil rovněž jako londýnský zpravodaj Lidových novin a psal i pro Metropolitan nebo Denní Telegraf.
      Přehrát celé video
      Stopáž26 minut
      Další díl
      19. srpna 2011

      Napište nám