iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 9. 2017
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
22880
zhlédnutí

Toulavá kamera

Botanická zahrada Mikulov — Stříbrný šíp — Evangelický kostel v Hrabové — Zvířetice — Klub kouzla a magie — Poutní cesta Hájek

29 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Botanická zahrada Mikulov

  1:23 do playlistu

  Botanická zahrada Mikulov
  Na začátku se vydáme za květenou, díky níž si Pálava vysloužila zájem botaniků, ať už jde o kosatce či písečnice velkokvěté, které u nás jinde nenajdete, nebo třeba šalvěj etiopskou. Pěkně pohromadě je najdete v mikulovské botanické zahradě ukryté na jedné z teras zdejšího zámku. Významné dílo zahradního stavitelství u nás prošlo před dvěma lety obnovou jeho pozdně renesančního a barokního hávu. A rozhodně nešlo o jedinou úpravu v jeho historii, dlouhé 400 let.

 • Stříbrný šíp

  5:36 do playlistu

  Stříbrný šíp
  Některé dopravní prostředky se v průběhu času stávají legendami. I vlaky. Stojí za tím většinou spousta nadšení, odříkání času i peněz. Jeden legendární vůz vám představíme. Vznikl v době, kdy v Evropě na železnici panovala pára. Doba mu nepřála, málem skončil ve šrotu. Přitom jde o jediný exemplář české železniční historie. Stříbrný šíp vyrobený téměř před 80 lety v ČKD se vrací na naše tratě.

 • Evangelický kostel v Hrabové

  10:01 do playlistu

  Evangelický kostel v Hrabové
  Do kostela, nebo na hvězdárnu, nebo to spojíme? Spojíme! Podíváme se totiž do Hrabové na Šumpersku, do tamního svatostánku, který asi v Česku nemá obdoby. Jednak je mimořádnýpo architektonické stránce a jednak tam už za první republiky vznikla malá astronomická observatoř. Zasloužil se o to pokrokový kněz Rudolf Šedý, který v kostele řadu let působil a staral se o věci pozemskéi nebeské s mimořádným zápalem.

 • Zvířetice

  14:05 do playlistu

  Zvířetice
  V reportáži o Zvířeticích pronikneme do zajímavého vztahu mezi historií a moderními technologiemi. Když se českou krajinou toulal Karel Hynek Mácha, musel si vystačit s blokem a tužkou, aby zachytil podobu míst, která navštívil. Kolem roku 1833 ho toulavé boty přivedly i na zříceninu zámku Zvířetice, který byl v té době opuštěn něco málo přes 100 let. Kdyby tam zavítal dnes, tak by se nestačil divit. Díky moderní technologii a trojrozměrné projekci by se mohl vydat proti proudu času a nahlédnout do každého zákoutí zámku, jak asi vypadal v době, když se ještě hrdě a v celé své kráse vypínal nad řekou Jizerou.

 • Klub kouzla a magie

  18:29 do playlistu

  Klub kouzla a magie
  Pokud máte rádi čáry a kouzla, tak byste se měli vydat do Pardubic. Nedávno tam otevřeli muzeum, které se věnuje magii a světu, který je pro většinu z nás obestřen tajemstvím. Najdete tam staré kouzelnické exponáty, od roku 1820, až po současnost. A to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Svým rozsahem jde určitě o evropský unikát. Některé jednodušší triky se v muzeu můžete i naučit.

 • Poutní cesta Hájek

  22:38 do playlistu

  Poutní cesta Hájek
  Cestou z Prahy směrem na Karlovy Vary jste si možná všimli kapliček, které lemují silnici na kraji metropole. Stojí tam už stovky let. Vedly a dodnes vedou poutníky z metropole do takřka neznámého areálu Hájek, nedaleko Červeného Újezdu. U jeho zrodu stál ve 20. letech 17. století majitel kladenského panství Florián Jetřich Žďárský.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související