iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
18. 9. 2016
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
17187
zhlédnutí

Toulavá kamera

Klášter Plasy — Národní den železnice — České Švýcarsko — Motýlí dům — Elektromobilem po Šumavě — Zámek Libochovice

29 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Klášter Plasy

  1:25 do playlistu

  Klášter Plasy
  Cisterciácký klášter v Plasích založil už v roce 1144 tehdejší panovník kníže Vladislav II. V 18. století pak starý středověký konvent nahradil nový. Stavba je to unikátní. A nejen tím, že její realizace byla svěřena slavnému architektovi Janu Blažejovi Santinimu. Ten se v tomto případě odchýlil od své věhlasné barokní gotiky a vytvořil naprosto unikátní dílo. Základy obvyklé u jiných budov tady nenajdete. Konvent drží víc než pět tisíc dubových kůlů, na nichž je umístěn rošt ze stejného dřeva. Celá konstrukce musí být stále pod vodou, která ji konzervuje. Takže tu dodnes pravidelně měří hladinu, sledují teplotu a taky srážky. Nahlédneme i do interiéru. Zdobí ho čtyři šnekovitá schodiště. A k zajímavostem areálu patří rovněž věžní hodiny, které tu měří čas už přes tři sta roků.

 • Národní den železnice

  5:50 do playlistu

  Národní den železnice
  Pokud patříte mezi milovníky železnice, pak si docela určitě přijdete na své při návštěvě muzea v Lužné u Rakovníka. A taky při velké slávě nazvané Národní den železnice, která se uskuteční v Chebu 24. září. Nebudou na ní chybět ani nejvzácnější kousky z expozice, kterou si společně prohlédneme. Představíme vám kupříkladu parní lokomotivu, které se říkalo a dodnes říká Papoušek. A nezapomeneme vysvětlit, jak k téhle přezdívce přišla. Bude nás zajímat též to, co znamenala čísla na tabulkách, jimiž začaly být před bezmála stovkou let mašiny značeny. Prohlédneme si obry, kteří po kolejích tahaly těžké náklady a těšit se můžete i na rychlíkový motorový vůz Stříbrný šíp. Tenhle skvost z třicátých let minulého věku je jediným dochovaným exemplářem.

 • České Švýcarsko

  10:13 do playlistu

  České Švýcarsko
  České Švýcarsko patří k nejúchvatnějším dílům naší přírody. Za jeho krásami tentokrát vyrazíme z městečka Mikulášovice. A nezůstaneme jen na naší straně hranic. Nahlédneme taky k německým sousedům, tedy do Saského Švýcarska. Budeme obdivovat mimo jiné splav, který tu vybudovali na říčce Křinici, aby zvedal její hladinu. Kdysi se tudy totiž plavilo dřevo. Na loďce pak proplujeme úzkou soutěskou. A nezapomeneme ani na další skvosty v okolí. Jedním z nich jsou podstávkové domy, které se dochovaly v Hinterhermsdorfu a vystoupáme taky na rozhlednu, která nedávno vyrostla nad městečkem. Na závěr si pak dopřejeme osvěžení na starém přírodním koupališti v Mikulášovicích, které tu nejen místním slouží už takřka sto roků.

 • Motýlí dům

  14:41 do playlistu

  Motýlí dům
  Pokud jste někdy zavítali do Karlových Varů, nejspíš jste si nenechali ujít ani zastávku na Výšině přátelství nad městem. Výletní areál na ní vyrostl už na počátku minulého století, v době, kdy lázně zažívaly boom. Nejprve tu stávala restaurace a vyhlídková věž. Krásné panorama Krušných hor si může užít každý, protože ti, kdo si netroufnou na 150 schodů k vrcholu, mají k dispozici výtah. Dnes sem návštěvníky láká taky Motýlí dům. Co nebo spíš koho v něm najdeme, to napovídá už název. Tahle tropická zahrada je plná živých exotických motýlů, většina druhů pochází například z Jižní Ameriky, Thajska, Filipín nebo Mexika. K vidění je v ní celkem kolem čtyř stovek zástupců víc než třiceti druhů. Zjistíme, co všechno péče o ně obnáší.

 • Elektromobilem po Šumavě

  19:58 do playlistu

  Elektromobilem po Šumavě
  Výpravu na Šumavu si s námi tentokrát užijí i ti, kteří zrovna nepatří k milovníkům dlouhých horských túr. Vyrazíme totiž elektromobilem. Nepobouříme tudíž ani ochránce přírody. A zvládneme toho prozkoumat poměrně hodně. Nejprve nás čeká Král Šumavy. Tedy přesněji vzpomínka na známý film, který se v těchto končinách kdysi natáčel. Zastavíme se třeba v místech, kde se ve snímku Jiřina Švorcová topila a zjistíme, jak tu tehdy v parném suchém létě vzniklo klasické šumavské rašeliniště. Pak se potěšíme modrou krásou kosatcové louky u Skelné a ještě stihneme zajet do Železné Rudy. Tam nás čeká nová expozice na téma Člověk, příroda a obnovitelné zdroje energie a poté třeba nahlédnutí do světa bobrů, jelenů, laní a dokonce i losů.

 • Zámek Libochovice

  23:17 do playlistu

  Zámek Libochovice
  Víte, kterému zámku se přezdívá Perla nad Ohří? Tomu, který vyrostl v Libochovicích. Patří mezi nejkrásnější raně barokní šlechtická sídla u nás. Pokud vám bude poněkud povědomý, tak možná proto, že je oblíbeným místem filmařů. Natáčela se tu například Jezerní královna nebo seriál Tři mušketýři. V prostorách, kde dřív vládl čilý ruch, nás dnes čeká exkurze do dětských let pánů a dam s modrou krví. Kdo se domnívá, že byla plná bezstarostných radovánek, bude nejspíš překvapen. Zavítáme ale i ke zřícenině hradu Házmburk. Ten začal chátrat poté, co jeho majitelé zatoužili po pohodlnějším bydlení v modernějším duchu a z kopce se přesunuli právě do Libochovic. Můžete si tipnout, jak jejich původní sídlo přišlo ke svému jménu. My vám prozradíme správnou odpověď.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související