iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 1. 2014
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

13 hlasů
12514
zhlédnutí

Toulavá kamera

Jeseníky — Svíčky ze včelího vosku — Areál Živá Voda — Ruční papírna Papyrea — Křížlice — Dřevorubecké muzeum Rataje nad Sázavou

27 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Zaniklé osady

  1:45 do playlistu

  Zaniklé osady
  Na Jesenicku se vydáme do míst, kde dřív vládl každodenní ruch, ale dnes jen několik staveb či pár starousedlíků připomíná, že tu bývaly vesnice. Do pohoří, které nesjpíš už Keltové nazvali Sudetami, což v překladu znamená Kančí les, přicházeli osadníci až ve středověku.

 • Svíčky ze včelího vosku

  5:41 do playlistu

  Svíčky ze včelího vosku
  Svíčky používali naši předci už před tisíciletími. Staří Číňani je vyráběli s použitím tuku z velryb, v Indii zase vařili vosk ze skořice a Egypťané zpracovávali včelí vosk. Ten byl až do předminulého století považován za nejvhodnější materiál na výrobu svíček.

 • Areál Živá voda

  9:31 do playlistu

  Areál Živá voda
  Pokud byste se chtěli dozvědět, kdo všechno obývá naše rybníky, jezera nebo řeky a pěkně zblízka si všechny tyhle živočichy prohlédnout, pak si nenechte ujít návštěvu areálu Živá voda v Modré u Uherského Hradiště.

 • Výroba papíru

  13:38 do playlistu

  Výroba papíru
  Ve Zdislavě na Liberecku se pyšní jednou exotickou výrobnou. Michal Gorec tam vyrábí papír, a to starou japonskou metodou. Do jejích tajů pronikl při pobytu v Izraeli a posléze vyměnil svou profesi bankéře za mistra ruční výroby papíru.

 • Křížlické kostely

  17:24 do playlistu

  Křížlické kostely
  Jednou z nepříliš známých obcí Jilemnicka jsou Křížlice. Krajina mezi krkonošskými kopci daleko od velkých měst lákala po staletí příznivce jiných než oficiálních politických i náboženských směrů. Nacházeli tu útočiště.

 • Dřevorubecké muzeum

  21:22 do playlistu

  Dřevorubecké muzeum
  Někdo sbírá hrnečky, jiný známky a Jiřímu Vorlíčkovi z Ratají nad Sázavou učarovaly motorové pily. Natolik, že je sbírá už třináct let, shromáždil jich více než sedm desítek a dokonce jim na ratajském zámku zřídil expozici.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související