iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 1. 2011
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

69 hlasů
12775
zhlédnutí

Toulavá kamera

Mariánská Týnice — Koloniál pana Bajzy — Ostravská ZOO v zimě — Skelná huť u Hluboké — Výrobce sněžnic — Hračky na zámku

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mariánská Týnice

  1:29 do playlistu

  Mariánská Týnice
  Poutní areál Mariánská Týnice nechal vybudovat v 18. století opat kláštera v Plasech. Věřící do něj mířili hlavně za sochou neznámého Mistra Týneckého Zvěstování, která prý uzdravovala tělo i duši. Areál ale ještě nebyl ani dostavěn a už byl rozhodnutím císaře Josefa II. zrušen.

 • Koloniál pana Bajzy

  5:19 do playlistu

  Koloniál pana Bajzy
  Koloniál pana Bajzy najdete nejen v knize Karla Poláčka, ale také v Dětském muzeu v Brně. Návštěvníci výstavy tu uvidí, jak obchodování za časů našich babiček vypadalo, co všechno musel majitel koloniálu ovládat či jaké zboží míval na skladě.

 • Ostravská ZOO v zimě

  9:08 do playlistu

  Ostravská ZOO v zimě
  Z celkové plochy ostravské zoologické zahrady je návštěvníkům běžně přístupná jen zhruba polovina. V zimě, pokud napadne dost sněhu, přibudou další prostory. Ty do areálu lákají zejména milovníky běžeckých lyží. Jim je určena čtyřkilometrová trasa i kilometrový okruh.

 • Skelná huť u Hluboké

  12:52 do playlistu

  Skelná huť u Hluboké
  Sklářské řemeslo bylo na jihu Čech pevně zabydlené už v 15. století. Prvními výrobky bývaly takzvané páteříky, tedy korálky, které se vkládaly do růženců. Dlouhou tradici má i výroba vinutých perel. V huti pana Jaroslava Effmerta u Hluboké nad Vltavou se s ní setkáte i dnes.

 • Výrobce sněžnic

  16:32 do playlistu

  Výrobce sněžnic
  Lyže se u nás poprvé objevily na konci 19. století, ale putování hlubokým sněhem si naši předci uměli usnadňovat už dřív. Němečtí a rakouští kolonizátoři k nám prý už někdy v 16. století dovezli sněžnice. Zvětšovaly plochu nohou a lidé se díky nim míň bořili do hlubokých závějí.

 • Hračky na zámku

  20:19 do playlistu

  Hračky na zámku
  V roce 2009 připravili v děčínském zámku výstavu starých hraček zapůjčených od sběratelů Miroslava Smahy a Michala Widenského. A protože se moc líbila, přišlo na řadu její pokračování. Vybírat bylo pořád z čeho. Na své si přijdou holčičky i kluci.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související