iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
2. 1. 2011
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

56 hlasů
11591
zhlédnutí

Toulavá kamera

Kostelík svatého Mikuláše — Sbírka gramofonů — Šachy na Karlštejnsku — Aerovky — Královský sňatek — Nečtiny

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kostelík svatého Mikuláše

  1:13 do playlistu

  Kostelík svatého Mikuláše
  Kostelík svatého Mikuláše zdobí Jiráskovy sady v Hradci Králové už od třicátých let minulého století. Ale pamatuje toho mnohem víc. Vyrostl zřejmě už v šestnáctém století na východním Slovensku. Na východ Čech se přesunul poté, co slovenským věřícím po první světové válce přestal vyhovovat.

 • Sbírka gramofonů

  4:40 do playlistu

  Sbírka gramofonů
  Martina Stránského z Prahy okouzlily před časem staré gramofony a další přístroje na přehrávání zvuku. A pustil se do shromažďování. V jeho sbírce dělají celým přístrojům společnost i různé náhradní díly a také desky. Celou řadu svých sběratelských pokladů v současnosti vystavuje v muzeu v Lánech.

 • Šachy na Karlštejnsku

  8:19 do playlistu

  Šachy na Karlštejnsku
  Příznivce šachových partií pozveme na Karlštejnsko. Připravte se ovšem na to, že nás mezi jednotlivými figurami čekají pořádné štreky. Černou královnu najdeme v Karlíku, kde mívaly hrádek chotě Karla IV., bílou věž pak v Tetíně, kde kdysi stávala hned dvě hradiště.

 • Aerovky

  11:55 do playlistu

  Aerovky
  Kterému milovníkovi starých aut by se nezrychlil puls při setkání s pamětnickými vozy značky AERO. Leoši Prokopcovi se staly bez nadsázky osudem. Jeden takový poklad byl jeho prvním vlastním dopravním prostředkem a právě on se stal příčinou vzniku sběratelské vášně.

 • Královský sňatek

  15:34 do playlistu

  Královský sňatek
  Loni uplynulo už 700 let od okamžiku, kdy se poslední Přemyslovna, Eliška, provdala za Jana Lucemburského a ten o několik měsíců později usedl na český trůn. Tyto časy si můžeme připomenout na výstavě Královský sňatek v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí.

 • Nečtiny

  19:26 do playlistu

  Nečtiny
  Nečtiny vzdálené asi 40 kilometrů od Plzně se mohou pochlubit hned několika zajímavostmi. Tou první jsou zbytky hradu, který tu stával už v době panování Jana Lucemburského. Sloužil tehdy hlavně k ubytování královských vojáků. Později blízko něj vyrostl zámek v novogotickém stylu.

 • Soutěž

Přehrát vše