iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
19. 12. 2010
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

62 hlasů
15400
zhlédnutí

Toulavá kamera

Vánoční příběh — Vánoční svíčky — Kapr z Blatné — Skleněné betlémy — Vánoční ozdoby ze slezské tvorby — Ozdoby z orobince

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Vánoční příběh

  1:16 do playlistu

  Vánoční příběh
  Vánoce jsou nerozlučně spjaty s příběhem o narození Ježíše. Připomenout ho všem návštěvníkům se rozhodli ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. K němu přidali i příběhy dalších dvou z boží vůle narozených dětí. Marie a Jana.

 • Vánoční svíčky

  5:17 do playlistu

  Vánoční svíčky
  Bez svíčky na svátečním stole by Vánoce pro mnohé z nás nebyly úplné. Dnes si můžeme vybírat z mnoha provedení. My vás zavedeme do výrobny pana Libora Bujáčka do Drslavic blízko Uherského Brodu.

 • Kapr z Blatné

  9:04 do playlistu

  Kapr z Blatné
  Kapříci na náš vánoční stůl putují především z jihu Čech. Nejznámější jsou ti třeboňští, ale v kraji najdeme i další vyhlášené rybníkářské a rybářské oblasti. Jednou z nich je Blatná a její okolí.

 • Skleněné betlémy

  12:42 do playlistu

  Skleněné betlémy
  Ve sklářském ráji, kterým je Železný Brod, nemohou ve vánočním čase chybět betlémy ze skla. V řadě domácností se mohou pochlubit vlastnoručně vyrobenými. Alenu Kortanovou loni napadlo, že by je mohla shromáždit a představit návštěvníkům.

 • Ozdoby ze Slezské tvorby

  16:37 do playlistu

  Ozdoby ze Slezské tvorby
  Skleněné ozdoby se začaly vyrábět v průběhu 19. století, u nás se zabydlely někdy ve třicátých letech století dvacátého. Už šest desítek let je tvoří také ve Slezské tvorbě v Opavě. Celkem bychom se tu mohli dopočítat deseti tisíc různých dekorů. Vybere si každý, ten kdo má rád koule malé i velké, ale také ti, kteří mají raději méně obvyklé tvary, takže třeba zvonky nebo rakety. I v barvách je velký výběr, často velí paní Móda. Letos prý kromě klasiky vede fialová, bordó, ale trochu překvapivě také šedá. Pokud vás zajímá, jak tahle zdobená skleněná krása vzniká, taky si přijdete na své. Nahlédneme samozřejmě i do výroby, která je především královstvím zručných a trpělivých žen.

 • Ozdoby z orobince

  20:42 do playlistu

  Ozdoby z orobince
  Pletení z orobince bývalo v okolí Mnichova Hradiště kdysi celkem běžnou záležitostí. Místní obyvatele tuhle techniku naučili mniši, kteří přišli na konci 17. století ze severní Itálie do kláštera založeného hrabětem Arnoštem z Valdštejna. Tradiční výrobu udržuje i dnes při životě Iveta Dandová.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související