iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 10. 2009
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

26 hlasů
16871
zhlédnutí

Toulavá kamera

Šperkařka — Cyklostezka Baroko — Rabi Löw — Hrad Brumov — Červené blato — Mníšek pod Brdy

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hrad Brumov

  1:18 do playlistu

  Hrad Brumov
  Hrad Brumov na pomezí Moravy a Slovenska v Bílých Karpatech vybudoval jako zeměpanský opěrný bod proti uherské hranici olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku po kumánských válkách v 50. letech 13. století. Byl vystavěn na horském výběžku, který souvisel s okolím jen úzkou šíjí.

 • Rabi Löw

  5:03 do playlistu

  Rabi Löw
  Pak se přesuneme v našem cestování do Prahy, protože v roce 2009 si připomínáme 400 let od úmrtí věhlasného rabína Jehudy Levy (Löwa) ben Becalela. Náboženský, pedagogický a filozofický odkaz tohoto učence zůstává dodnes živý a inspirující.

 • Cyklostezka Baroko

  8:59 do playlistu

  Cyklostezka Baroko
  A směřujeme do západních Čech, a pokud možno na kole. Naším cílem totiž bude cyklostezka Baroko, která vede okolím Plas. Severní Plzeňsko tak otevřelo svou náruč cykloturistům. Proč právě tenhle název? Samotné Plasy zdobí klášter z té doby a bratři cisterciáci v okolí po sobě zanechali dodnes viditelné stopy, díky nimž bývá Plassko nazýváno barokní krajinou.

 • Šperkařka

  12:49 do playlistu

  Šperkařka
  Podíváme se i do jednoho pražského ateliéru. Patří šperkářce Ireně Veselé Rendlové. Tu k tomu, co dělá, přivedla dílem náhoda, dílem možná i nouze. Nikdo totiž nebyl schopen vyrobit pro tanečnice Chorey Historicy speciální gotické spony, které potřebovaly na své oblečení evokující 15. století.

 • Mníšek pod Brdy

  16:33 do playlistu

  Mníšek pod Brdy
  Zámek v Mníšku pod Brdy (v místech Švédy zničené tvrze) stojí na skále nad zámeckým rybníkem. Ač čtyřkřídlý, má poněkud netradičně jen tři věžice - dvě v průčelí a jednu středovou v zadní části. Dvoupatrová stavba leží na půdorysu asi 40 x 42 metrů, kolem čtvercového dvora v ní najdete celkem 65 pokojů.

 • Červené blato

  20:39 do playlistu

  Červené blato
  A na závěr vás vezeme do Jiříkova údolí, a možná i proto si budete chvilkami připadat jako v Jiříkově vidění. Míříme totiž na Třeboňsko do národní přírodní rezervace Červené blato.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související