iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 4. 2009
09:55 na ČT1

1 2 3 4 5

65 hlasů
11154
zhlédnutí

Toulavá kamera

Obří balvany — Muzeum v Hrobu — Katedrála v Sedlci — Prakovické koláče — Gravírované kraslice — Křížová cesta

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Křížová cesta

  1:21 do playlistu

  Křížová cesta
  Křižák – to bude náš první cíl. Místní tak říkají Křížovému vrchu uprostřed města Nejdek na Karlovarsku. Výšlap na jeho vrchol je rouben 14 perlami, jejichž autorem je nejdecký malíř Heřman Kouba.

 • Gravírované kraslice

  5:24 do playlistu

  Gravírované kraslice
  Vejce symbolizovalo vždycky zárodek nového života. Odvěké diskuze o tom, jestli dřív bylo vejce nebo slepice, zná každý školák. Kraslice se dokonce podařilo najít už v pohanských hrobech. Byly barevné, často červené. Dnes vytvářejí slavnostní kolorit tradičních Velikonoc.

 • Prakovické koláče

  9:00 do playlistu

  Prakovické koláče
  O sladkém bude naše další reportáž. V ní se vydáme do okolí Jilemnice, do Prakovic a objektiv a své chuťové pohárky zaměříme na tamní specialitu – prakovické koláčky, jejichž věhlas dnes už sahá daleko za hranice regionu.

 • Katedrála v Sedlci

  13:03 do playlistu

  Katedrála v Sedlci
  Když slavnější a větší zastiňuje menší – i tak bychom mohli mluvit o našem dalším zatoulání. To nás dovedlo to Sedlce, který byl kdysi samostatnou obcí, dnes se stal součástí Kutné Hory – ta se právě pyšní chrámem svaté Barboty a chlouba Sedleckých katedrála Nanebevzetí Panny Marie zůstává jakoby trošku stranou zájmu, a to nejen turistů. A neprávem.

 • Muzeum v Hrobu

  16:50 do playlistu

  Muzeum v Hrobu
  Představte si, že žijete v Hrobu. Tak se totiž jmenuje jedna obec na úpatí Krušných hor v okresu Teplice. Nejstarší dochovaný záznam o Hrobu je z roku 1282. Město vzniklo poblíž prastaré obchodní stezky z Halle nad Sálou do Prahy. Zhruba v polovině 15. století se v Hrobu začalo ale dolovat. Těžily se zde stříbrné, měděné, cínové, niklové a arsenové rudy.

 • Obří balvany

  20:38 do playlistu

  Obří balvany
  Podíváme se na kameny, kvůli kterým se dokonce vedly a možná ještě někdy i vedou spory. Dostanete se sem ze Žihle po silnici k rozcestníku, přes železniční přejezd po žluté značce vzhůru kolem útvarů Dědek, Bába. Pak odbočíte na 500 m vzdálenou Uhlířskou louku, kde uvidíte shluk kamenů. Po 1 km dorazíte k Obětišti, kam dojdete po červené značce směrem ke Sklárně.

 • Soutěž

  24:02 do playlistu

  Soutěž
  Kde se nechází jediný pohankový mlýn, ve kterém se mele bez přestání už od roku 1861? a) Frenštát pod Radhoštěm b) Strážnice c) Partutovice

Přehrát vše

Související