iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 6. 2007
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

91 hlasů
9342
zhlédnutí

Toulavá kamera

Panenský Týnec — Lhenice — Kotulova roubenka — Pořežany — Army park Ořechov — Památník Karla Čapka

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Panenský Týnec

  1:12 do playlistu

  Panenský Týnec
  Krásná příroda na Lounsku v okolí Panenského Týnce skýtá nejen rekreační možnosti, nabízí prý daleko víc. Vládne totiž léčivou silou pomáhající nám od našich neduhů. Do Týnce se rok co rok vypraví stovky lidí, aby se pokusili napravit své pošramocené zdraví. Zkoušejí leccos – třeba vodu ze studánky Královka. Ta navíc ukrývá 12 klíčů. K čemu nebo proč? A jak souvisí Jan Lucemburský nebo svatá Anežka Česká s tímto místem? Nejen to se dozvíte v první reportáži.

 • Papoušci – Lhenice

  5:04 do playlistu

  Papoušci – Lhenice
  Do kroku nám pak v další reportáži bude znít hudba. Bude to sice muzika papouščí, ale i ta stojí určitě za to. Nedaleko jihočeských Prachatic žije totiž pan Kubín se svým Tondou – a nejen s ním. Toník je krásný papoušek, tedy přesněji papoušek nádherný, a jeho majitel nám ukáže i skvosty pocházející z Austrálie – říká se jim amady nádherné. Jaký tady mají život a jak se jim daří v zimě? V druhé reportáži odpovědi najdete.

 • Kotulova roubenka

  8:31 do playlistu

  Kotulova roubenka
  V nejmladším českém městě, v Havířově, přímo uprostřed sídliště narazíte na jednu unikátní stavbu. Je o to bizarnější, že stojí mezi domy ve svahu na svém původním místě, a to už od roku 1781. Říká se jí Kotulova roubenka, a to podle rodu, který chaloupku vlastnil nejdéle. Dnes funguje jako muzejní expozice a my se podíváme na to, jakže to byli naši předkové důvtipní a důmyslní, jaký komfort si dokázali vymyslet a vyrobit dvě stě let před námi.

 • Pořežany

  12:35 do playlistu

  Pořežany
  I v Pořežanech mají své muzeum. 800 čtverečních metrů totiž stačilo vltavotýnskému panu Jiříčkovi na vytvoření muzea. V něm vystavuje všechno, co má kola, co jezdí: od historických pohádkových kočárů po auta nebo veteránské motorky. 50leté úsilí, které vynaložil majitel muzea na to, aby shromáždil ty skvosty, jimiž se chlubí, stálo za to. Vidět, jak byly vybaveny vozy, když vozily panstvo, nebo kde stáli lokajové při jízdě, bude zajímat snad i vás.

 • Army park Ořechov

  16:21 do playlistu

  Army park Ořechov
  Ještě před pěti lety se v Ořechově u Brna rozprostírala protivzdušná raketová základna, dnes tu mají Army park. A v něm pak zajímavou vojenskou techniku. Třeba takové BVP 1 – v Česku prý existují jen tři takové exponáty. Průvodcem nám bude pan Urbánek a ten nám taky řekne, jak to vypadalo při osvobozování Brna nebo jak se připravuje rekonstrukce válečných střetů.

 • Památník Karla Čapka

  19:58 do playlistu

  Památník Karla Čapka
  Stará Huť u Dobříše – místo, které je navždy spjato s Karlem Čapkem a jeho ženou Olgou Scheinpflugovou. K pobývání zde jim sloužila krásná empírová vila a Čapek tady nejen odpočíval, ale hlavně psal. Stůl, u kterého seděl, zůstal dodnes. Na Karla Čapka nejen zavzpomínáme, ale představíme vám ho i jako stavitele. Úpravy domu sice dokončit nestihl, protože poslední měsíce svého života pobýval už jen ve své vinohradské vile – ale jak říká Eliška Kunstová ze Společnosti bratří Čapků: dokud byl zdráv, pátky byly jeho dny. Právě tehdy v podkrovních prostorách empírové vily vítal své hosty.

 • Soutěž

  23:50 do playlistu

  Soutěž
  V Chodové Plané můžete navštívit první pivní lázně v zemi. Byly otevřeny před rokem v areálu tamního pivovaru, jehož historie spadá až do 16. století, kdy ho vlastnil šlechtický rod Šliků. Koupele ve zlatavém moku prý působí blahodárně na činnost srdce, krevní oběh, klouby a kůži. Kromě lázní jsou ovšem největší chloubou pivovaru 800 let staré sklepy, v nichž se v současné době nachází pivovarské muzeum.

Přehrát vše

Související