iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 5. 2007
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

116 hlasů
7851
zhlédnutí

Toulavá kamera

Muzeum kočárů ve Ctěnicích — Karlův most — Frýdlantsko — Vojenská technika ve Smržovce — Štípané holubičky ve Velkých Karlovicích — Tupadelské skály

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Muzeum kočárů ve Ctěnicích

  1:23 do playlistu

  Muzeum kočárů ve Ctěnicích
  Už před šesti tisíci lety vynalezli lidé vozy, které se uměly pohybovat na kolech. Dnes jim říkáme kočáry a nikoho by už možná ani nenapadlo, že původ tohoto podstatného jména bychom vystopovali v maďarské vesnice Kócs. Svou podobu dostal tenhle dopravní prostředek hlavně v patnáctém století a my vás pozveme spolu s průvodkyní Jiřinou Chrastilovou do muzea kočárů – objevili jsme ho kousek od Prahy na zámku ve Ctěnicích.

 • Karlův most

  5:20 do playlistu

  Karlův most
  Ve druhé polovině 12. století spojoval oba vltavské břehy Juditin most. V roce 1357 se začal stavět most, který dnes tvoří jednu z dominant Prahy a bezesporu jde o nejznámější most v Česku. Karlův most začal stavět „stavmistr“ Otta a do roku 1816 se na něm platilo i mýtné. Jeho dominantou jsou i sochy včetně Jana Nepomuckého nebo Bruncvíka, který vlastně nestojí přímo na mostu, ale na jakémsi sloupu u Vltavy.

 • Frýdlantsko

  9:26 do playlistu

  Frýdlantsko
  Zavítáme i na Frýdlantsko. Severní cíp naší země je vklíněn mezi naše polské a německé sousedy. Ve 13. století se toto území stalo součástí českého království, obydlené ale bylo už od století 6. Skvěle se městu Frýdlant, které vždy bylo centrem Frýdlantska, dařilo i během 30leté války. Albrecht z Valdštejna dostal po zradě českých stavů frýdlantské panství – jeho pobyt tady připomíná hlavně hrad a zámek.

 • Vojenská technika ve Smržovce

  13:22 do playlistu

  Vojenská technika ve Smržovce
  Pak vám ukážeme ty, kteří pro svůj koníček potřebují rovnou hangár. Kam jinam by se jim totiž vešli jejich pancéřoví obrněnci. Ve Smržovce se posadíme za volant tohoto pojízdného obranáře a ukážeme vám téměř tři desítky jeho kolegů, i těch cizozemských, třeba amerických. Zbraně, které tu uvidíte, jsou zatavené. I proto tady můžou bez problémů pořádat Dny otevřených dveří.

 • Štípané holubičky ve Velkých Karlovicích

  16:35 do playlistu

  Štípané holubičky ve Velkých Karlovicích
  Že štípaná může být nejen pusa, ale i holubička – o tom se vás budeme snažit přesvědčit z valašských Velkých Karlovic. Právě tady se totiž holubičky věšívaly do oken – jako symbolika víry udržení klidu a pohody v domě. Křehké a jemné ozdoby vznikají ze statných smrkových špalků i kus tajemné alchymie.

 • Tupadelské skály

  20:04 do playlistu

  Tupadelské skály
  Možná nejen horolezce potěší naše poslední reportáž. Ta totiž bude o buližníkových Tupadelských skalách nedaleko Klatov. Buližník sám o sobě je jedna z nejtvrdších hornin a právě on tady vytvořil skalní útvary pojmenované Kočičí hlava nebo Pupek. A vypravíme se i do malé obce Chudenice, o níž se prameny zmiňují už ve 12. století. Místo je spojeno s libretem Rusalky – řekneme vám proč.

 • Soutěž

  23:52 do playlistu

  Soutěž
  Muž, který v první polovině 19. století vytvořil obdivuhodný model Prahy, se jmenoval Antonín Langweil. Na dvaceti čtverečních metrech se mu podařilo zachytit podobu někdejšího Starého Města, Malé Strany a Hradčan s Pražským hradem. Každá z více než dvou tisíc budov je sama o sobě malinkým výtvarným dílem. 480krát zmenšené stavby totiž propracoval i vymaloval do nejmenších detailů. Jen pro zajímavost, živil se jako univerzitní sluha a neobvyklému zvěčnění Prahy věnoval jedenáct let.

Přehrát vše

Související