iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
18. 3. 2007
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

24 hlasů
4311
zhlédnutí

Toulavá kamera

Mikoláš Aleš v Plzni — Pavilon Anthropos — Větrný mlýn — Karosárna — Divadlo kouzel Rudolfov

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Mikoláš Aleš v Plzni

  1:19 do playlistu

  Mikoláš Aleš v Plzni
  Nejdříve zapátráme po tom, jakže to vlastně bylo s Mikolášem Alšem. Byl, nebo nebyl malíř? A jak to bylo s oponou Národního divadla? Odpovědi na tyhle otázky budeme hledat v Plzni. Právě tady totiž proslulý malíř přijal ojedinělou nabídku tamních architektů na výzdobu. Aleš si Plzeň oblíbil, jezdil sem prý moc rád a městu se odvděčil vskutku mistrně – dvacítka zdobných fasád plná zajímavých alšovských vlysů vás o tom přesvědčí.

 • Pavilon Anthropos

  5:12 do playlistu

  Pavilon Anthropos
  Moravské zemské muzeum v Brně – mamuta, kterého tady mají, obdivoval už Masaryk. V pisáreckém pavilonu poplujeme proti proudu času a prohlédneme si nejslavnější i nejzáhadnější objevy, kterými se tu pyšní. Víte třeba, že tu mají nejstarší loutku na světě? A že mamut, kterého tady všichni okukují, není ani prvním, ani druhým tady vystavovaným exponátem, ale dvouapůltým.

 • Větrný mlýn

  9:08 do playlistu

  Větrný mlýn
  Téměř opravdový a nezkreslený interiér větrného mlýna uvízl v objektivu naší kamery ve třetí reportáži. Ta nás zavede na Novojičínsko do obce Bílovec. V dobách minulých tady měli mlýnů víc, dnes zůstal už jen jediný. Už sice neslouží svým účelům, ale pořád je na co se dívat.

 • Karosárna

  12:50 do playlistu

  Karosárna
  Píše se rok 1895 a vysokomýtská karosárna Sodomka začíná psát svou historii. Její zakladatel Josef Sodomka začíná vyrábět kočáry a vozidla. Jenže pak se firmě nedařilo a byla nutná změna: Sodomkové se přeorientovali na automobilové karoserie. Majstrštykem byla pak řada vozů Aero 50 Dynamik. Z původních sedmi jich zůstaly jen dva a Sodomkovi jeden z nich získali. Stálo je to hodně úsilí i peněz. Nový Dynamik ale díky tomu může znovu ožít a vydat se na veteránskou projížďku.

 • Divadlo kouzel

  16:53 do playlistu

  Divadlo kouzel
  Plná kouzel bude naše další reportáž. Vydali jsme se jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, do obce Líbezníce. Právě tady totiž provozuje své Divadlo kouzel Pavel Kožíšek. V roce 1996 vyhrál světový pohár a právě on bude naším průvodcem. Řekne nám třeba, jak vzniklo slovo hudinizovat, i co označuje. Kbelík plný peněz a nikdo neví, kde se berou, či tajemné zmizení i s návodem jak na to – témata, o nichž se nedá psát.

 • Rudolfov

  20:18 do playlistu

  Rudolfov
  Havířský příběh o devatenácti zastaveních – i tak bychom mohli nazvat naše poslední zastavení. Zajeli jsme do Rudolfova, města nedaleko od Českých Budějovic. Původně havířská osada, v níž v 16. století vrcholilo stříbrné šílenství, vyrůstaly tady štoly, ve kterých se havíři s primitivními nástroji a pomůckami snažili vykutat horniny: nejčastěji třebas galenit nebo pyrit – právě v nich se totiž stříbro ukrývalo.

 • Soutěž

  24:10 do playlistu

  Soutěž
  Hudební skladatel Bohuslav Martinů se narodil v Poličce. Na svět tam přišel 8. prosince roku 1890. Město leží na pomezí Čech a Moravy a založil ho Přemysl Otakar II. Jeho hlavním úkolem bylo střežit obchodní stezku spojující Prahu s moravskými městy. Martinů pocházel z chudé rodiny – otec byl švec – a tak mohl mladý hudební génius studovat jen díky tomu, že lidé z města, kteří v něm rozpoznali mimořádný talent, upořadali sbírku a z vybraných peněz pak financovali jeho studium na pražské konzervatoři.

Přehrát vše

Související