iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
11. 3. 2007
09:00 na ČT1

1 2 3 4 5

12 hlasů
4423
zhlédnutí

Toulavá kamera

Selské baroko — Výstava kávomlýnků — Hrad Vildštejn — Česká mincovna — Lovci mamutů — Příbor

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Selské baroko

  1:23 do playlistu

  Selské baroko
  Naše první nedělní zastavení bude barokní. Jen se ale nevypravíme na zámek. Zůstaneme jaksi víc v podzámčí. V druhé polovině 19. století si totiž mohli bohatší sedláci budovat honosné statky podle renomovaných architektů, kteří studovali třeba ve Vídni. Zkrátka a dobře: selské baroko, tak jak ho můžeme vidět v malebných jihočeských městech nebo vesnicích, na Bechyňsku nebo Volyňsku, si nic nezadá s opravdovou krásou staveb renesančních i některých současných.

 • Výstava kávomlýnků

  5:06 do playlistu

  Výstava kávomlýnků
  Kdybyste jeli do Přeštic, nenechte si ujít výstavu v tamním muzeu. Má velmi příznačný název Káva, kafe, culifinda a kromě kávomlýnku a kafemlejnků sehraje hlavní roli taky jeden sběratel, pan Kuklík. Souhra náhod ho přivedla k tomu, že svůj koníček, jímž jsou právě různé strojky na kávu, může teď předvést veřejnosti. Kousky nashromáždil opravdu výstavní: od dřevěných po porcelánové a z různých dob. Nadto je většina těch mašinek ještě funkční.

 • Hrad Vildštejn

  9:04 do playlistu

  Hrad Vildštejn
  Víte, kde je Vildštejn neboli Skalná? Na mapách ho dnes už asi opět najdete. Osm století se na nich udržel, po druhé světové válce se z map vytratil. Dnes ale funguje – a my si ho prohlídneme. Dobový kostým průvodkyně nám povypráví o jeho pohnuté historii i o legendách spojených s hradem. Na hradu sice můžete narazit i na upírku, ale vzít s sebou můžete i své děti.

 • Česká mincovna

  12:43 do playlistu

  Česká mincovna
  Pak vás zavedeme někam, kam byste se jentak nedostali. Vstup tam je totiž přísně zakázán. Cíl: Jablonec nad Nisou a v něm Česká mincovna – právě tady vyrábějí mince pro Českou národní banku, ale i jiné věci, třeba euromedaile. A řeč bude i o netradičních výrobních postupech, třeba o hologramu.

 • Lovci mamutů

  16:33 do playlistu

  Lovci mamutů
  Přímo v Národním muzeu na Václavském náměstí se můžete vrátit o pár desítek tisíc let zpět. Do doby, kdy tu vládli mamuti. Netradiční výstava, kterou tu pořádají antropologové a archeologové, nabízí ke koukání zajímavé věci doprovázené těmi správnými a snad i autentickými světelnými efekty i opravdovými zvuky. Projít se můžete i opravdovou vesnicí z doby lovců mamutů.

 • Příbor

  20:08 do playlistu

  Příbor
  Příbor – město, které proslavil psychoanalytik Sigmund Freud, od jehož narození uplynulo již 150 let. Jenže – ono samo město proslulo nejen Freudem. Těch slavných rodáků mělo víc. I o nich bude naše poslední reportáž. Navíc se centrum Příboru stalo městskou památkovou rezervací pojmenovanou... hádejte po kom!

 • Soutěž

  24:05 do playlistu

  Soutěž
  Jihočeský Vítkův Hrádek vyrostl na kopci nad Vltavou někdy před 700 lety. Unikátní je tím, že je nejvýše položeným hradem u nás a navíc s největší obytnou věží. Po vymření rodu Vítkovců ve 14. století vlastnil hrad Jindřich I. z Rožmberka. Na sklonku téhož století tu byl zadržován král Václav IV. Od 17. století hrad pustnul. Ani komunisté mu moc nepřáli, pohraniční hrad využívala armáda a lidi sem nesměli. Díky skupině nadšenců se ale hrad podařilo zachránit a už druhým rokem je přístupný veřejnosti.

Přehrát vše

Související