iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
28. 1. 2007
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

18 hlasů
5146
zhlédnutí

Toulavá kamera

J. W. Goethe a lázně — Vývoj lyžování v Horáckém muzeu — Koi kapři — Vodňany — Malovýroba čokolády — Valdštejnský palác

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • J. W. Goethe a lázně

  1:17 do playlistu

  J. W. Goethe a lázně
  J. W. Goethe – významný umělec, kníže německých básníků. My vám ho přiblížíme z jiného pohledu. Pohledu, který je spjat se západními Čechami. Umělec si totiž místní, tehdy ještě ne příliš známé lázně velmi oblíbil a Karlovy Vary či Mariánské Lázně navštěvoval. V roce 1820 se v těch posledních dokonce zamiloval. Co naplat, že mu bylo už 74 let, a zamiloval se do mladé dívky Ulriky. Láska to byla vlastně osudová.

 • Vývoj lyžování v Horáckém muzeu

  4:58 do playlistu

  Vývoj lyžování v Horáckém muzeu
  Letošní zima je pro toho, kdo nemá rád sníh, příznivá a milosrdná. Pro ty, kteří, horám a lyžování zasvětili svůj život, pak ale utrpením. Bez sněhu se jim špatně žije. Lyžování je jejich život. Nejde ale o sport nový. Abychom vám ukázali, jak vypadaly takové ski kdysi, pozveme vás do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Věci, které vystavují právě tady, by vám k vítězství na olympiádě určitě nepomohly. Jedním si ale můžete být jisti: to, co tady uvidíte, se hned tak nevidí, a to, co se dozvíte, zaujme nejen lyžaře.

 • Koi kapři

  8:48 do playlistu

  Koi kapři
  Koi? Zvláštní slovo, ale odborníci vědí, o co jde. V Japonsku, odkud k nám slovo dorazilo, jde o tradici, která je stará kolem dvou tisíc let. Jde totiž o japonského kapra – a ten symbolizuje tamním mužnost, odvahu a štěstí. My jsme navštívili pana Luďka Štecha. Žije nedaleko Hluboké nad Vltavou, ve Zlivy, a právě tady si s manželkou založil největší chovnou stanici koi kapříků.

 • Vodňany

  12:51 do playlistu

  Vodňany
  Pak zavítáme do jihočeských Vodňan. Mají sice vyhlášeného kapra, ale jak sami uvidíte, o potravu duchovní tu taky není nouze. Mnohasetleté historické anály prozrazují leccos zajímavého z jejich historie, třeba o výlovech rybníků nebo o cenách kaprů. Za zhlédnutí určitě stojí i místní náměstí s krásnou kašnou a dozvíte se i to, proč mají vodňanští ve znaku havíře.

 • Malovýroba čokolády

  16:21 do playlistu

  Malovýroba čokolády
  Čokoláda – milovaná a současně zatracovaná mňamka, lahůdka, delikatesa. Ti, kteří chtějí zhubnout, si ji odepírají a závidějí těm, kteří ji můžou. My vás zavedeme do Vyskytné nad Jihlavou. Manželé Hlavovi se totiž rozhodli vyrábět tuhle většinou hnědavou pochoutku a navázat tak na prvorepublikovou tradici, která skončila s první republikou. Malovýroba čokolády nebyla rentabilní, ale jak ukazuje nejmladší Hlava, Tomáš, jde to. Recepty, naprosto originální, chrání jako oko v hlavě.

 • Valdštejnský palác

  19:50 do playlistu

  Valdštejnský palác
  Reprezentační sídlo koncipoval Albrecht z Valdštejna velkolepě a především prostorově obsažně. Valdštejnský palác jako by chtěl hned od začátku konkurovat Pražskému hradu. A právě v sídle Valdštejnů končí naše putování po krajích českých. Celý palác je postaven jako oslava svého zakladatele – Valdštejna. Nádherné komnaty, překrásné obrazy a zajímavé ozdoby. Sám Albrecht z Valdštejna obdivoval i astrologické učení. Rekonstruovaný čtyřsetletý palác nemohl uniknout naší kameře.

 • Soutěž

  23:33 do playlistu

  Soutěž
  Strážná hora Českého ráje, Kozákov, je bývalá sopka, vysoká 744 metry. Pokud vystoupáte na vrchol, pak se vám z rozhledny po zdolání 120 schodů naskytne úchvatný panoramatický pohled na Český ráj, Krkonoše, Jizerské hory a zahlédnout lze i Vysočinu, pokud přeje počasí. Hora je odnepaměti spojena s polodrahokamy. A ty tu můžete nalézt i dnes, když budete mít štěstí.

Přehrát vše

Související