iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 8. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

7 hlasů
6244
zhlédnutí

Toulavá kamera

Slavkovský les — Lužické hory — Drezína — Stod — Helfenburk

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Slavkovský les

  1:15 do playlistu

  Slavkovský les
  Švýcarská vesnice v ruské Tajze. Přesně tak vám bude nejspíš připadat Kladská, poblíž Mariánských Lázní. Možná vás ještě víc překvapí fakt, že prakticky celá obec včetně zámečku sem byla před 135 lety dovezena vlakem. Poloha v blízkosti nejcennější oblasti Slavkovského lesa – Národní přírodní rezervace Tajga – jí náramně sluší. Ostatně posuďte sami.

 • Lužické hory

  4:51 do playlistu

  Lužické hory
  Modlivý důl u Svojkova na Českolipsku – cíl naší další cesty – byl po staletí významným duchovním místem celého kraje. Dřív se mu taky říkalo Smolný, protože uhlíři, kteří tam v milířích pálili dřevěné uhlí, se zároveň zabývali výrobou smoly a kolomazi. Později se ale tato strašidelná rokle uprostřed divokých lesů a skal změnila na známé poutní místo. A je jím dodnes. Každoročně sem míří stovky lidí, aby se poklonili Panně Marii a požádaly ji o pomoc.

 • Drezína

  8:37 do playlistu

  Drezína
  Jeli jste už někdy na šlapací drezíně? Že ne? Tak se vypravte do Ratíškovic na Hodonínsku. Tam tuhle atrakci turistům nabízejí. Pojedete krásnou přírodou po opuštěné železniční vlečce, kterou nechal vybudovat Tomáš Baťa. Světoznámá obuvnická firma totiž kromě jiného taky těžila uhlí a svážela ho po dráze a takzvaném Baťově kanále. Po cestě si můžete prohlédnout i unikátní technickou památku. Takzvaný výklopník. K čemu sloužil, se dozvíte z této reportáže.

 • Dendrologická zahrada Průhonice

  12:27 do playlistu

  Dendrologická zahrada Průhonice
  V Průhonicích u Prahy už jsme spolu byli. Vzpomínáte si? Prošli jsme se po tamním vyhlášeném parku, v němž každé jaro vykvétají stovky rododendronů. Vzácné dřeviny z různých koutů světa najdete ale i na jiném místě této obce. V Dendrologické zahradě. Kromě pěti tisíců druhů dřevin a trvalek tam na vás teď čeká i expozice balkónových květin.

 • Stod

  16:02 do playlistu

  Stod
  V další reportáži navštívíme rozhlednu, která kdysi bývala poutním kostelíkem. Objevili jsme ji na Křížovém vrchu nedaleko Stodu u Plzně. Nachází se ve výšce pěti set metrů nad mořem, dohlédnete z ní až na Šumavu a pozor – kousek od ní narazíte na zvláštní místo označené kameny, z něhož podle tvrzení senzibilů, stoupá pozitivní energie blahodárně působící na lidský organizmus.

 • Helfenburk

  19:37 do playlistu

  Helfenburk
  Hrady se jménem Helfenburk najdete v naší zemi hned dva. Ten jihočeský stojící nedaleko Bavorova si necháme na jindy. Dnes se vypravíme na Litoměřicko. Tamní Helfenburk je ukrytý v lesích a působí tak trochu tajuplně. Možná právě proto se stal objektem zájmu řady malířů a lidi z okolí inspiroval ke zrodu roztodivných pověstí. Pro milovníky historie a architektury je ale především dokonalou učebnicí středověké gotiky.

 • Soutěž

  23:32 do playlistu

  Soutěž
  Obec Maříž ležící kousek od Slavonic proslavila originální malovaná keramika. Zdejší proslulou dílnu založil před patnácti lety výtvarník Kryštof Trubáček a její výrobky si brzy získaly oblibu nejen doma, ale i v zahraničí.

Přehrát vše