iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
25. 6. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
4167
zhlédnutí

Toulavá kamera

Velká Lhota — Karlovarské muzeum — Račí farma — Hrad Sloup — Velhartice

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Velká

  1:09 do playlistu

  Velká
  Postava spisovatele Jana Karafiáta je mimo jiné spjata i s Valašskem. V obci Velká působil totiž jako farář a právě tady vyšlo jeho vlastním přičiněním dílo, které ho proslavilo – Broučci. Spolu s vámi se projdeme po naučné stezce nesoucí jeho jméno a navštívíme unikátní kostel, kostel toleranční. A o tom, proč právě toleranční, bude první reportáž.

 • Karlovarské muzeum

  4:56 do playlistu

  Karlovarské muzeum
  Co je symbolem Karlových Var? Shodneme se? Porcelán? Sklo? Minerální voda? Festival? Ve výčtu těchto věcí, které jsou s Vary spjaty, nám ještě chybějí oplatky. I ony proslavily lázeňské město, a historikové se dnes přou, proč vlastně vznikly. Kulatá pochoutka prý za svůj původ vděčí Barbaře Bayerové, manželce policejního důstojníka a dvorní oplatkové dodavatelce samému císaři Vilému I.

 • Račí farma

  8:55 do playlistu

  Račí farma
  Za rytířem našich vod jsme se vypravili ve třetí reportáži. V horské vísce Nová Pec u Lipenské přehrady totiž mají jednu z největších farem těchto rytířů v Evropě. A o komže tedy bude řeč? Kdo je ten pověstný rytíř? Označují se tak rak říční, jeden z našich nejohroženějších živočišných druhů. Novopeckou račí líheň založil pan Trampota a my se dozvíme něco víc z jejich života, třeba to, proč se mu někdy říká kanibal.

 • Památník bitvy u Chlumce

  12:42 do playlistu

  Památník bitvy u Chlumce
  Bitevní scenérie, téměř autentická, bude naší kulisou v následujícím zastavení. V Chlumu u Hradce Králové si totiž na osm set dobrovolníků připomene 140. výročí důležité bitvy prusko-rakouské války. Ivan Doubrava, místní restaurátor, a Jan Jak z historického oddělení muzea nám ukážou, co všechno předchází takovéto akci, včetně přípravy pušek, helem, šavlí pro rekonstrukci bitvy i pro muzeum.

 • Hrad Sloup

  16:31 do playlistu

  Hrad Sloup
  Tak trochu divný typ bydlení, alespoň na dnešní dobu, je pro vás připraven v předposlední reportáži. V Hradu Sloup totiž můžete objevit tzv. skalní obydlí, tedy přesněji skalní hrady s různorodými místnůstkami vytesaných do skály – na Kokořínsku v nich žili lidé ještě před několika lety – život lehký neměli – ale o tom všem nám bude vyprávět paní Holubová.

 • Velhartice

  20:29 do playlistu

  Velhartice
  Toulavá kamera doputovala až do Velhartic, městečka mezi Sušicí a Klatovy. Právě tady totiž otevřeli zrekonstruované muzeum uměleckého kovářství. Majitel kovárny Milan Matušek s námi zavzpomíná na to, jak s výstavbou kovárny začínal. O tomhle černém řemeslu ví snad všechno, třeba jaké nástroje kováři používají, nebo které speciální oblečení chrání umné řemeslníky před žhavými jiskřícími plamínky.

 • Soutěž

  24:05 do playlistu

  Soutěž
  Obec Rabštejn nad Střelou byla donedávna městem. Dokonce nejmenším v zemi. Žije v ní sice jen dvacet lidí, ale zato se může pochlubit starobylým hradem, půvabnými hrázděnými domky a dokonce mostem, který je starší než Karlův v Praze.

Přehrát vše