iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
8. 1. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

6 hlasů
5352
zhlédnutí

Toulavá kamera

Svatovítská katedrála — Hrad Trosky — Jabkancova pouť — O železe — Papoušci Lori

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Svatovítská katedrála

  1:12 do playlistu

  Svatovítská katedrála
  Majestátně a na nejnavštěvovanějším českém místě začneme naše novoroční putování. Archeoložka Jana Maříková nás – už podruhé – provede Pražským hradem. Tentokrát si budeme povídat o Svatovítské katedrále. Historie tohoto gotického skvostu se začala psát už v roce 1344. Místo, kde dnes stojí Chrám sv. Víta má však svou delší historii a svůj vlastní příběh i své hlavní hrdiny. Uvidíte sami.

 • Hrad Trosky

  5:47 do playlistu

  Hrad Trosky
  Dominantou Českého středohoří je zřícenina hradu Trosky. Pod ním najdete obec Rovensko. A v ní zas pak starobylou dřevěnou zvonici. Její historie i příběh tří čtyřapůltunových zvonů sahá až do roku 1370. Za třicetileté války byla vypálena a žár roztavil i její zvony, přesto to netrvalo ani rok a Rovenští postavili zvonici novou. A vy tak díky nim můžete po 33 schodech vystoupat až k Rebelantským zvonům. A proč rebelantským? To nám prozradí průvodkyně paní Marie Pánková.

 • Jabkancova pouť

  10:06 do playlistu

  Jabkancova pouť
  Kulinářským umem zavoní pak naše třetí reportáž. Zavítali jsme na jabkancovou pouť do České Třebové. Její tradice má své kořeny už ve třináctém století a je spjata s poutním místem rotundy svaté Kateřiny. Ta prý nesla kamení a vysypala ho právě na místě, kde dnes rotunda stojí – místní to brali jako výzvzu, aby právě zde začali s osídlováním České Třebové. Tradice poutí a procesí vydržela dodnes – stejně tak jako obyčej dávat poutníkům jabkance. Pokud chcete vědět, cože to ty jabkance vlastně jsou, zaposlouchejte se do vyprávění paní Evy Motyčkové.

 • O železe

  14:14 do playlistu

  O železe
  Že i železo může být krásné a zajímavé – to vám dokážeme ve čtvrtém novoročním povídání. V Muzeu východních Čech v Hradci Králové probíhá výjimečná výstava „zasvěcená“ právě tomuto kovu, který sehrál v dějinách lidstva významnou roli pomocníka člověka. Restaurátor Ivan Doubrava nám předvede, co všechno se dá z takového „živého“ železa vyrobit a jak vlastně vypadaly první začátky kovových výrobků.

 • Papoušci Lori

  18:58 do playlistu

  Papoušci Lori
  A exotikou zakončíme naši poslední reportáž. Ta bude o krásných papoušcích Lori. Jejich domovem jsou tropické deštné indonéské pralesy, ale my jsme se na ně přijeli podívat do obce Janov u Litomyšle. Pan Marcel Kohout nám ukáže svůj největší středoevropský chov těchto nádherně zbarvených ptáků a bude nám vyprávět o práci s nimi. Víte, že takoví loriové jedí jen nektar z květů, že si jsou v páru věrní opravdu až za hrob, a víte, jak se pro ně připravuje taková svačinka? Nezapomeňte se dívat.

 • Soutěž

  23:17 do playlistu

  Soutěž
  Lázeňské město Teplice nad Bečvou se kromě léčivých minerálních pramenů může pochlubit i rozsáhlým komplexem aragonitových jeskyní, které byly objeveny v roce 1912. Nedávno prošly rozsáhlou rekonstrukcí a loni byly pro veřejnost znovu otevřeny. Do lázní se jezdí léčit lidé se srdečními a nervovými nemocemi.

Přehrát vše

Související