iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
23. 10. 2005
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
5366
zhlédnutí

Toulavá kamera

Hrad Ostroh — Bible Kralická — Parní stroje — Synagoga — Krkonošské muzeum

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hrad Ostroh

  1:09 do playlistu

  Hrad Ostroh
  Asi 6 kilometrů od Františkových Lázní stojí romantický hrad Ostroh nazývaný také Seeberg. Je jedním z nejstarších sídel v okolí, které si v minulosti oblíbili třeba Johan Wolfgang Goethe nebo Božena Němcová. Nejdeme tu například unikátní expozici nábytku i malý skanzen přibližující život chebského venkovského obyvatelstva. K Ostrohu se váže i jedna opravdu prapodivná legenda.

 • Bible Kralická

  5:39 do playlistu

  Bible Kralická
  Naše další cesta povede do Kralic nad Oslavou, kde na přelomu 16. a 17. století vydávala své poklady bratrská tiskárna. Od roku 1579 zde vznikala rozsáhlá šestidílná série, známá jako Bible Kralická. Ale nejen ta. Díky českým bratřím se knihy začaly šířit i do chudších rodin a tak přestaly být výsadou kněží, šlechticů a bohatého měšťanstva.

 • Parní stroje

  9:59 do playlistu

  Parní stroje
  Pan Jakoubek z Velkého Poříčí má na dnešní dobu poněkud neobvyklého koníčka. Parní stroje. Největší radost má z toho, když vzkřísí k životu starý parní stroj odněkud ze stodoly nebo smetiště. Pod jeho rukama ale vznikají i úplně nové parní stroje, které nejčastěji využívají modeláři k pohonu maket parníků. Pan Jakoubek založil Modelářskou parolodní společnost. Jejím členem se může stát každý, kdo má nějaký parní strojek a smysl pro humor.

 • Synagoga

  14:19 do playlistu

  Synagoga
  Plzeň je pro mnohé synonymem piva a průmyslu. Je ale i městem mnoha historických pamětihodností. Jednou z těch nejzajímavějších je synagoga. Vyrostla v místě bývalých městských hradeb a je jednou z největších synagog starého kontinentu.

 • Krkonošské muzeum

  18:34 do playlistu

  Krkonošské muzeum
  S Toulavou kamerou jsme už navštívili mnohé soukromé sbírky a muzea. Bývají rozličného zaměření, ale jedno mají společné. A sice vášeň a zápal jejich majitelů. Do této skupiny lidí patří i manželé Pičmanovi, kteří si v původní roubence v Poniklé na Jilemnicku otevřeli Krkonošské muzeum. Mapují život našich předků v Podkrkonoší a udržují při životě místní tradiční řemesla - třeba knoflíkářství nebo krajkářství.

 • Soutěž

  22:53 do playlistu

  Soutěž
  Přírodní útvar Pulčínské skály najdeme v jihozápadní části Jeseníků. Na ploše přes 70 hektarů se tu rozkládají unikátní pískovcové skály. Na jejich vrcholku stával hrádek, po němž jsou skály pojmenovány. Vedla tudy důležitá obchodní stezka a tak není divu, že se to tu jen hemžilo loupežníky a zbojníky. Mimochodem, prý je tady někde ukryt pohádkový poklad.

Přehrát vše

Související