iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
4. 9. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
4028
zhlédnutí

Toulavá kamera

Březnice — Teplice nad Bečvou — Zámek Náměšť na Hané — Krkonošské muzeum v Jilemnici

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Březnice

  1:10 do playlistu

  Březnice
  Zámek jako z pohádky. To je Březnice, cíl naší první cesty. Leží na rozhraní středních a jižních Čech a nejedna pohádka se tu skutečně natáčela. Třeba oblíbená Princezna ze mlejna. Březnice taky kdysi zažila téměř pohádkovou svatbu. Syn rakouského císaře Ferdinanda I. se tady tajně oženil se svou neurozenou a tudíž císařským dvorem nepřijatelnou láskou.

 • Teplice nad Bečvou

  5:27 do playlistu

  Teplice nad Bečvou
  Potom se vydáme do lázní. Konkrétně do Teplic nad Bečvou. Tamní léčivá minerální zřídla ale necháme pro tentokrát stranou. Zaměříme se na kouzla, která tahle - na pohled obyčejná minerálka - dokáže. Zdejší lázně se totiž jako jediné u nás mohou pochlubit nejen svými prameny, ale taky rozsáhlým komplexem aragonitových jeskyní. Dva roky byly kvůli rekonstrukci prohlídkové trasy zavěřené a teprve nedávno se jejich brány turistům opět otevřely.

 • Zámek Náměšt na Hané

  9:37 do playlistu

  Zámek Náměšt na Hané
  Na Olomoucku ještě chvíli zůstaneme. Jen se přesuneme o zhruba 55 kilometrů dál do Náměště na Hané. V tamním zámku jsme totiž objevili pozoruhodnou sbírku starobylých vozítek pro malé i velké. Možná budete stejně jako my překvapeni v jakých důmyslných kočárcích se naši pradědové a prababičky vozili. A aby se muži necítili při prohlídce tak trochu ošizeni, zavedeme je do vedlejší expozice biskupských a arcibiskupských kočárů. Přesvědčí se tam, že vozidlo může mít svůj šarm, i když má koně před sebou a ne pod kapotou.

 • Krkonošské muzeum v Jilemnici

  14:06 do playlistu

  Krkonošské muzeum v Jilemnici
  Krkonošské muzeum v Jilemnici se proměnilo v cukrárnu. A ne jen tak ledajakou, ale pěkně vousatou. Zhruba tři sta let starou. Mezi sladkými lákadly, která vábí mlsouny z okolí, najdete perníky, marcipán, čokoládu i zmrzlinu. K vidění a ochutnání jsou tam ovšem i lahůdky typické právě pro oblast Krkonoš a Podkrkonoší. Zkušení cukráři nám třeba předvedou, jak se vyrábějí pravé, nefalšované hořické trubičky.

 • Vranov

  18:38 do playlistu

  Vranov
  Na zámku jsme začali a taky tam skončíme. V první zóně národního parku Podyjí navštívíme Vranov, považovaný za jeden z nejkrásnějších barokních skvostů střední Evropy. Podle pověsti je ovšem taky místem, kterému se vyhýbá štěstí. Prý je to trest za to, že jeden z majitelů Vranova podvedl svou lásku vílu Feličitu. Pod skálou, na níž se zámek vypíná, najdete dodnes studánku, která nese její jméno.

 • Soutěž

  23:14 do playlistu

  Soutěž
  Dětenice - tak se jmenuje vesnice v Českém ráji, kterou podle pověsti založil kníže Břetislav I. Prý tam našel dva opuštěné chlapce a aby nebyli bez dozoru, nechal s nimi své lidi. Osada se utěšeně rozrůstala. Brzy měla i vlastní trz, na jejímž místě stojí dnes barokní zámek. Největším lákadlem obce je ale nedávno zrekonstruovaný zámecký pivovar, kde se opět vaří pivo podle původní receptury. Údajně jde o tajný recept loupeživého rytíře Artura. Lahodný mok můžete ochutnat v pivovarském muzeu nebo ve stylové středověké krčmě.

Přehrát vše

Související