iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
31. 7. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
3288
zhlédnutí

Toulavá kamera

Bechyně — Chřest — Sklářská huť na Valašsku — Rudka u Kunštátu — Loosova vila v Praze

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Bechyně

  1:15 do playlistu

  Bechyně
  Začneme na jihu Čech, v místech, která já osobně mám hodně rád. Oním místem je Bechyně a tamní zámek, který v minulosti asi nejvíc proslavil Petr Vok. Právě on přeměnil původně gotický hrad v zámek v renesančním hávu. Zámek stojí na mohutné skále, z níž je úchvatný pohled do údolí s poklidně plynoucí Lužnicí.

 • Chřest

  5:38 do playlistu

  Chřest
  Nevím, jak vy, ale já jsem nikdy nepřišel na chuť chřestu, šparglu, chcete-li. Ať tak či tak, chřest patří a vždy patřil k vybraným labužnickým pokladům. Vždyť i na císařském dvoře ve Vídni měli tuto vybranou lahůdku ve velké oblibě. A byl to zvláště chřest, dodávaný z Ivančic. Po období válek se tu ale na chřest skoro zapomnělo. Jak ale uvidíte, ne docela.

 • Sklářská huť na Valašsku

  10:20 do playlistu

  Sklářská huť na Valašsku
  První sklářská huť na Valašsku zahájila provoz v roce 1855 v tehdejším Krásně nad Bečvou. Od počátku se tam specializovali na výrobu osvětlovacího skla – od cylindrů mnoha tvarů, přes drobné domácí lampičky až po luxusní závěsné i stolní petrolejové lampy. Mnohé z nich najdeme ve Valašském Meziříčí, v muzeu, které je domovem naší největší sbírky svítidel.

 • Rudka u Kunštátu

  14:07 do playlistu

  Rudka u Kunštátu
  Každé školní dítko jistě zná pověst o blanických rytířích, kteří prý podřimují pod zemí a čekají, až bude vlasti nejhůře, aby jí přispěchali na pomoc. Na Blaníku byste je ale hledali zbytečně. Jestli chcete vidět spící svatováclavské vojsko, musíte za ním do Rudky u Kunštátu. Uprostřed asi dvouhektarového arboreta se totiž nachází jeskyně, v níž jsou rytíři, no, skoro jako živí.

 • Loosova vila v Praze

  18:31 do playlistu

  Loosova vila v Praze
  Pokud se s námi touláte pravidelně, pak už jste prošli mnoha staletími i slohy. Zajímavé stavby z období gotiky, renesance nebo baroka navštěvujeme často. Tentokrát se ale vypravíme do historie poměrně nedávné. Vrátíme se do třicátých let minulého století, kdy v Praze na Ořechovce vyrostla Loosova vila.

 • Soutěž

  22:51 do playlistu

  Soutěž
  Zlatá stezka po staletí přiváděla do zemí českých kupce a kupčíky, končila ve třech městech – Prachaticích, Kašperských Horách a ve Vimperku. Z Pasova na Šumavu směřovaly látky, zbraně, jižní ovoce, kůže, ale především sůl. Písemně je tato zásobovací cesta zmiňována už na začátku 11. století. Její jméno se užívá od 16. století.

Přehrát vše

Související