iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 4. 2005
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

33 hlasů
2480
zhlédnutí

Toulavá kamera

Sklářská huť — Lipnice — Sbírka rádií — Brněnské podzemí — Akvária

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Sklářská huť

  1:22 do playlistu

  Sklářská huť
  Začneme ve sklářské huti v Harrachově. Tamní sklárna je druhou nejstarší u nás. V západních Krkonoších se sklářskému řemeslu dařilo už ve středověku. Byli tu šikovní lidé, dostatek dřeva do pecí, vody i minerálních surovin. Vrcholu tady sklářství dosáhlo v 16. a 17. století. Huť si díky exkurzím můžete prohlédnout tak říkajíc v reálu. A nezapomeňte ani na harrachovské muzeum skla.

 • Lipnice

  5:55 do playlistu

  Lipnice
  Pozveme vás do městečka Lipnice. Je to místo, spojené především se jménem Jaroslava Haška. Sice v Lipnici působil velmi krátce, ale zůstala tu po něm nepřehlédnutelná stopa. Prázdninová škola Lipnice, festivaly alternativní hudby i humoru. Ovšem nebylo by tady zřejmě nic z toho, nebýt rozhodnutí pánů Lichtenburků, že na skalnatém kopci, kousek od tehdejšího Německého Brodu, postaví hrad.

 • Sbírka rádií

  10:20 do playlistu

  Sbírka rádií
  Rádio letos slaví stodesáté narozeniny. Jeho celoživotní obdivovatel a znalec Viktor Křížek ze Železného Brodu vlastní zřejmě největší a nejobsáhlejší sbírku rádií u nás. Pochlubit se může i mnoha unikáty, z nichž některé pocházejí skutečně ze samého počátku vzniku rádiového vysílání.

 • Brněnské podzemí

  14:43 do playlistu

  Brněnské podzemí
  Když se řekne Brno, tak se mnohým z vás vybaví třeba hrad Špilberk, katedrála nebo výstaviště. Což takhle brněnské podzemí? Podobně jako v řadě dalších měst právě podzemní prostory patří k nejzajímavějším svědkům historie. Společně se podíváme do chodeb novodobého protiletadlového krytu, sklepů pod Zelným trhem a rozsáhlou středověkou kostnici.

 • Akvária

  18:53 do playlistu

  Akvária
  Cílem asi většiny akvaristů je nádrž, na kterou je radost pohledět. Stejně tak začínal i doktor Jindřich Novák z Prahy. Z jeho koníčka se postupem času stalo povolání a dnes ho ryby zajímají hlavně z vědeckého hlediska. Proto jsou jeho akvária velmi stroze vybavena. V nádržích plavou rybky, které byste asi u běžného akvaristy nenašli. Jedná se o ostnoploutvé ryby, jejichž domovem je střední Amerika.

 • Soutěž

  23:19 do playlistu

  Soutěž
  Největší dřevěné město střední Evropy nebo alpské městečko. Tak se říkalo jednomu českému městu, které se proslavilo dřevěnými roubenkami alpského střihu. Tři století byly Volary tvořeny převážně stavbami, které typově patří úplně jinam, do Švýcarska nebo do Tyrol. Navzdory mnoha požárům se některé dochovaly dodnes.

Přehrát vše