iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 3. 2005
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

19 hlasů
2862
zhlédnutí

Toulavá kamera

Klášter El Escorial v Olomouci — Výstava šperků v Praze — Největší roubené stavení v Čechách — Napajedla — Muzea

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Klášter El Escorial v Olomouci

  1:22 do playlistu

  Klášter El Escorial v Olomouci
  Víte, jaká stavba na Moravě připomíná sídlo španělských králů - známý El Escorial? Pokud ne, tak vám rozšíříme obzory. Je to klášterní Hradisko v Olomouci. Historie tohoto bývalého premonstrátského kláštera sahá až do 11. století a posledních 200 let v ní sídlí vojenská nemocnice. K tomu, abyste mohli nahlédnout dovnitř, ale nemusíte být zrovna nemocní, tahle církevní památka je veřejnosti přístupná, jen se musíte předem objednat.

 • Výstava šperků v Praze

  5:30 do playlistu

  Výstava šperků v Praze
  Pak vás pozveme na malou exkurzi do světa šperků, které ještě nedávno odpočívaly v depozitářích Umělecko-průmyslového muzea. K vidění jsou v nově zrekonstruovaných prostorách Hergetovy cihelny v Praze. Řada exponátů přitom nebyla nikdy vystavena. Jsou mezi nimi klasické zlaté šperky, kolekce klenotů zdobených českým granátem či luxusní předměty denní potřeby. Zajímavá je ovšem i samotná budova z roku 1787. Kdysi se tu skutečně vyráběli cihly a dnes je celý areál kulturní památkou.

 • Největší roubené stavení v Čechách

  10:00 do playlistu

  Největší roubené stavení v Čechách
  Prohlédneme si taky největší roubené stavení v Čechách. Našli jsme ho v Kravařích na severu Čech. Kdysi patřilo bohaté rodině Kernů, která v obci od 16. století zastávala rychtářský úřad a předávala si ho z generace na generaci. Vísecká rychta, jak se památka jmenuje, se dnes proměnila v malý skanzen. Najdete tu třeba černou kuchyni, velkou světnici se svatým koutem z dob samotného rychtáře Kerna nebo expozici lidového umění a nábytku.

 • Napajedla

  14:20 do playlistu

  Napajedla
  Bezpečný brod přes řeku Moravu a množství zvěře v okolních lesích. Právě kvůli těmto přednostem se místo zvané Napajedla - cíl naší další cesty - stalo už před stovkami let pravidelnou zastávkou na trasách kupeckých karavan. O pár století později sem často a ráda jezdila taky vídeňská smetánka. Tu ale počátkem minulého století do Napajedel přitahovalo něco jiného. Byli to ušlechtilí koně ze zdejšího hřebčína. V jeho stájích se za téměř 120 let existence narodily desítky dostihových šampiónů.

 • Muzea

  18:37 do playlistu

  Muzea
  I muzea spolu bojují o návštěvníky. A tak jim nabízejí nejrůznější lákadla. Ostatně v Toulavé kameře se snažíme ty nejzajímavější výstavy mapovat. Takže jsme vám ukázali třeba sbírku elektrizačních masážních strojků, známých z Hrabalových Postřižin, nebo výučních listů. Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku, kam se podíváme v poslední reportáži, ale zatím vede. Na mušku si totiž vzalo osobní hygienu někdejších zámeckých pánů. Takže asi už tušíte, o čem bude řeč.

 • Soutěž

  23:09 do playlistu

  Soutěž
  V Beskydech najdete půvabné roubené stavby, které vyrostly v roce 1898. Místo se jmenuje Pustevny, podle poustevníků, kteří tu kdysi skutečně žili. Jejich pustevny zrušil až císař Josef II. v roce 1780. Někdejší domov poustevníků je dnes vyhledávaným lyžařským centrem s 11 vleky a 9 sjezdovkami. Každoročně si tu taky dávají dostaveníčko umělci, kteří ze sněhu tesají ty nejroztodivnější výtvory.

Přehrát vše

Související