iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
28. 5. 2019
20:00 na ČT24

1 2 3 4 5

13 hlasů
15065
zhlédnutí

Fokus Václava Moravce

Slova

Jaká je síla slova? Má slovo stále svoji moc? Mizí znalost slov, znalost jazyka, láska k literatuře? Hosté: překladatel Martin Hilský, spisovatelka Radka Denemarková, filozof Daniel Kroupa, filolog Ondřej Hausenblas nebo výtvarnice a spisovatelka Markéta Baňková. Přímý přenos z Krajské vědecké knihovny v Liberci

120 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Tom 16.7.2019 23:40 (!) reagovat 3 + - 1

Slova

Kroupa je zdatný manipulátor. Prý Clintonová hovoří k akademické obci a D.Trump k dělníkům z Detroitu. Pan. Kroupa hovoří ke komu ?.... K indoktrinovanym studentum bez zivotnich zkusenosti, k priznivcum prazske kavarny ? Jaka jsou fakta ? Jeho rec je vysledkem drze elitarske manipulace. Jak ho dlouhodbe posloucham, pravdy je mozne v ni nalezt minimum. Tito elitari maji jedno spolecne, zpochybnit demokraticke rozhodnuti volicu, oznacit je za rozhodnuti nejake spodiny spolecnosti. Toto pohrdani prostym lidem, nadrazovani a rozdelovani spolecnosti je nejen v dalekosahlem dusledku nedomyslene, ale i silne egoisticke a Kroupy se osobne dotyka - jako byvaleho neuspesneho politika. Svou reci defacto vyjadruje "hloupy lid si me nezaslouzi".
Ale to je nejvetsi OMYL Kroupo, lide te nevolili predevsim proto, ze tve pol. nazory a reseni byly zcestne, nepravdive a nikdy by neprospely celku....
(mozna tak uzke intelektualni elite zijici v sebeklamu + by tomu uverilo par studentiku ) O prijimanych migrantech hovori, statistiky kriminalni t.c., teror. ciny, ale i spolecenske treni a neklid, vice nez vymluvne. To "ses ucitelskej sekl." Bát se nemusite, to mate pravdu, ale to na statistikach a zpravach tajnych sluzeb (Nemecko), ktere nikdo necte, nic nezmeni, proto je treba zmenit jejich sefa, pak nebudou tyto varovani.

Dennis Olley 29.5.2019 19:13 (!) reagovat 1 + - 1

Co „demokraté” nevypustí z úst.

Paní R. Denemarková dále jen RD říká, že lidé na int. vyplavují věty, slova, nepodepíší se, je to žumpa. Myslím si, že je dost stará na to, aby věděla, že anonymita k int. i životu patří, lidé tak mohou sdělit bez obav i věci, které by je mohli přivést do problémů, a především člověk v demokratické spol. má na ni a soukromí právo? Zajímavé je, že jí nevadí, když samozvaní ochránci „dobra” zabránili vydání knihy Amelie Wen Zhao jen proto, že otroctví v ní nebylo založeno na barvě pleti a „znevažovalo” tak to černošské v USA. Fake news, propagandu a pravdu řeší učení kritickému myšlení, na kterou neomarxisté vedeni „dobrem” ve školách zapomněli. Pan D. Kroupa kritizuje socialismus pro všeobecnou kontrolu občanů, moc nad nimi, co říká na dnešní CAM AI systémy, podezírání nevinných, sledování mobilů, na pokusy zrušit hotovost? Jak se mu líbí, že děti nejsou učeny k tomu (Kanada a další státy), aby četli knihu jako celek, zhodnotili, jestli se jim líbí či ne, ale tak, že hodnotí jednotlivé pasáže z hlediska současnosti, korektnosti! K pí. RD, diktatury prý užívají kolektivní vinu, pojmenují skupiny, pak mají morální právo je odsunout, ale dle ní jde o jednotlivce, třeba konkrétní lidi, uprchlíky. Omyl, člověk má právo chtít někam jít, ale místí zase mají právo říci mu ne. Jak se pí. RD staví k tomu, že pár „nelegálů” v kamionu, znamená pro CZ řidiče nepod. trest (FR), zatímco tisíce v gummi člunech, kde pašeráky jsou neziskovky, je ještě oslavováno? Možná ještě, pí. RD říká, že myšlenku či slovo může následovat čin, je to nebezpečné, my (kdo my, lepší lidé?) to víme. Takže hodlá zavírat za (jiné) myšlenky a názory? Potěším ji, třeba se dočká, mladí v USA i Evropě totiž prahnou po „demokratickém” socíku, chtějí znárodňovat a vést třídní boj.

Petr Pohl 29.5.2019 10:35 (!) reagovat 0 + - 0

Děkuji

České televizi, všem zúčastněným a tvůrcům za jeden z nejlepších pořadů, který jsem v posledních letech mohl sledovat. Pane Hilský, moci Vás poslouchat alespoň hodinu, vydá to za jeden ročník základní školy:-)

lingua 28.5.2019 21:14 (!) reagovat 5 + - 1

proboha proč

Proboha proč jste dali prostor někomu jako je Markéta Baňková? Je to díl věnující se SLOVU a ona nedokáže pořádně zformulovat ani jedno SLOVO, natož VĚTU!

Ivana 26.8.2019 18:29 (!) reagovat 0 + - 0

Také mě to zarazilo. Podle slovního projevu bych absolutně nevěřila, že paní je spisovatelka. Ale snad byla jen nervózní, jinak si to nedovedu vysvětlit. Chvílemi mi za ni bylo trochu trapně. Ale též se moc nedal poslouchat O. Hausenblas. Zejména jeho konstatování, že česká literatura není "nic moc." Těch výborných a kvalitních autorů máme určitě významně více , než abych to shrnula slovy "nic moc".

Alfierri 28.5.2019 18:19 (!) reagovat 4 + - 0

Pořad potvrdil pravdivost jedné z episod - nepublikovaných episod -

ze STARÝCH POVĚSTÍ ČESKÝCH, co druhdy napsal Mistr A. Jirásek:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pán Bůh šel po světě a sbíral hlupáky, ignoranty a jedince rozumu mdlého, ducha matného do pytle.

A když šel přes soutok Botiče s Vltavou, pytel se mu náhle roztrhl a obsah vysypal. Byl již unaven nekonečnou prací toho dne a tak jen mávl rukou:

"Nu což, už to nechám být - stejně tady bude jednou Praha..."

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

František Šipr 28.5.2019 20:36 (!) reagovat 0 + - 0

re Alfierri

Vážený pane Alfierri , Alois Jirásek byl pohádkář, který opisoval z řeckých /Homér , blahé paměti/ a biblických mýtů. Božena Němcová , blahé paměti kromě jiného sepsala české pohádky.

Související