iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
13. 6. 2018
05:55 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
934
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Relikviář sv. Jana Nepomuckého v Čeladné — Letnice v Komunitě Blahoslavenství — Farní kostel sv. Josefa v Zabrze — F. G. Emmert na Forfestu — Malířka Hana Puchová

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Relikviář sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

  1:04 do playlistu

  Relikviář sv. Jana Nepomuckého v Čeladné
  Římskokatolický farní kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné byl požehnán děkanem Ignácem Uhlířem roku 1759. Na patrona kostela jsou farníci náležitě hrdí. Jeho jméno kromě kostela samého nese rovněž jeden z kostelních zvonů. V neděli 13. května byla při slavnostní mši uložena do čeladenského kostela schrána s replikou světcových kostí a hlavně relikviář s jeho ostatky.

 • Letnice v Komunitě Blahoslavenství

  5:03 do playlistu

  Letnice v Komunitě Blahoslavenství
  Letnice, seslání Ducha svatého neboli Boží hod svatodušní označují křesťanský svátek slavený padesát dnů po Velikonocích a deset dnů po Nanebevstoupení Páně. Teologicky se tento svátek vztahuje v židovství k předání Zákona na Sinaji a v křesťanství k seslání Ducha svatého na apoštoly a na Pannu Marii po Ježíšově nanebevstoupení. Reportáž nahlíží na letnice očima členů Komunity Blahoslavenství v Dolanech u Olomouce.

 • Farní kostel sv. Josefa v Zabrze

  10:11 do playlistu

  Farní kostel sv. Josefa v Zabrze
  V letech 1930 – 1931 byl v Zabrze postaven nový kostel na části území, které kdysi spadalo do farnosti svatého apoštola Ondřeje. Kostel je jedním z nejzajímavějších příkladů modernistické architektury v Horním Slezsku a uzavírá seriál o slezské cihlové sakrální architektuře. Autorem projektu byl slavný Dominikus Böhm z Kolína. Chrám odkazuje na starověké římské budovy a raně křesťanské kostely a právě díky působení architektury, barev a světla je jeho emoční dopad na věřící značný.

 • F. G. Emmert na Forfestu

  15:38 do playlistu

  F. G. Emmert na Forfestu
  František Gregor Emmert (1940 – 2015) byl jedním z nejvýraznějších a nejplodnějších českých skladatelů své generace. Počet jeho symfonií dosáhl čísla dvacet šest a souhrn celého díla čítá okolo dvě stě padesáti opusových čísel. Nepominutelným faktem je, že od poloviny sedmdesátých let minulého století se Emmertovo dílo nese v duchu katolicismu. Členové „Ensemble OPERA DIVERSA“ nastudovali pro festival Forfest Emmertovu 25. symfonii „K Tobě byl poslán anděl“

 • Soutěž
 • Malířka Hana Puchová

  21:10 do playlistu

  Malířka Hana Puchová
  O malířce Haně Puchové kdysi spisovatel Jan Balabán napsal, že v sobě „zvláštním způsobem zadržuje cosi z dětského vidění“. Hana Puchová vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v ateliéru ilustrace a grafiky prof. Jiřího Šalamouna. S profesorem Petrem Pelčákem spolupracovala na výzdobě kaple sv. Vendelína v Oseku nad Bečvou v podhůří Oderských vrchů. Kaple se díky svému netradičnímu pojetí, a to také přičiněním Hany Puchové, setkala s kladným ohlasem odborné i laické veřejnosti.

Přehrát vše