iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 11. 2017
12:20 na ČT2

1 2 3 4 5

2 hlasy
1655
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Biskupské svěcení — Svatý Hubert — Kostel Nejsvětější Trojice v Cyprzanówě — Pražské jazzové sexteto — Nová šance

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Biskupské svěcení

  1:27 do playlistu

  Biskupské svěcení
  V sobotu 14. října se v olomoucké katedrále sv. Václava uskutečnilo svěcení nově jmenovaných pomocných biskupů arcidiecéze olomoucké Mons. Antonína Baslera a Mons. Josefa Nuzíka. Biskupský úřad má svůj původ už u samotných apoštolů vybraných Kristem. Každý současný římskokatolický biskup je proto pokračovatelem oněch dvanácti učedníků. Oba noví biskupové hovoří o tom, co pro ně tento úřad znamená, ale také o svých plánech do budoucna.

 • Svatý Hubert

  6:45 do playlistu

  Svatý Hubert
  Svatohubertskou mší svatou slouženou biskupem ostravsko-opavské diecéze Františkem Václavem Lobkowiczem jsme si připomněli 450. výročí založení obory v Hukvaldech. První zmínky o obornictví na Hukvaldech pocházejí z roku 1567. Tehdy dostal olomoucký biskup Vilém Prusinovský od císaře Maxmiliána II. darem daňčí a jelení zvěř a dal pro ni v okolí hradu Hukvaldy ohradit kus lesa. Svatohubertské poutní mše patří k nejnavštěvovanějším, neboť se při nich snoubí duchovno s krásou přírody. O duchovním rozměru pouti se více dozvídáme z úst biskupa Martina Davida a obornictví přibližuje vedoucí biskupské obory Milan Koutný.

 • Kostel Nejsvětější Trojice v Cyprzanówě

  11:11 do playlistu

  Kostel Nejsvětější Trojice v Cyprzanówě
  V seriálu o novogotické sakrální architektuře nás historik Jiří Jung zavede do polského Cyprzanówa. Název Cyprzanów pochází od jména učitele Cypriána. V roce 1339 byl majitelem vesnice rytíř Měško, jenž daroval ratibořskému farnímu kostelu značnou část výnosů vesnice. Krátce nato se vesnice stala výhradním majetkem ratibořské kolegiáty. V roce 1861 zničil vesnici velký požár. Kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1865 - 1888. V okolí se zachovalo několik typických statků franckého typu a kaplička, obojí z 19. století.

 • Soutěž
 • Pražské jazzové sexteto

  16:01 do playlistu

  Pražské jazzové sexteto
  V olomouckém v kostele sv. Cyrila a Metoděje vystoupilo Pražské jazzové sexteto. Koncert nám přibližují jeho dva hlavní protagonisté - autor hudby Petr Kořínek a recitátor Alfred Strejček. Vyprávějí o tématu suity Cronica Domus Sarensis. Doménou Alfreda Strejčka je přednes literárních a básnických textů. Petr Kořínek je zase známý český kontrabasista, hudební skladatel, dirigent a pedagog. Spojení těchto dvou osobností na společném projektu, přineslo divákům a posluchačům nevšední kulturní zážitek.

 • Nová šance

  20:31 do playlistu

  Nová šance
  Organizace "Nová šance" se stará o propuštěné vězně. Kromě ubytování a sociální pomoci nyní rozjela projekt Evropské unie, jehož součástí je tzv. aktivizace lidí po výkonu trestu. Součástí aktivizace je i týdenní vzdělávací kurz. Ten se uskutečňuje jednak v prostorách Nové šance, ale také v heřmanické věznici a ostravské vazební věznici. Kurzy ve všech prostorách jsou zcela identické. Jejich tématy jsou: dluhy, samostatné bydlení, komunikace a řešení konfliktů, hledání práce, prevence kriminality a recidiva.

Přehrát vše

Související