iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
12. 4. 2015
14:30 na ČT2

1 2 3 4 5

8 hlasů
3433
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Nový biskup pravoslavné církve — Lev oděný v purpuru — Kostel sv. Rocha v Zámrsku — Dominik Girašek — Katolický dům ve Staré Bělé

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Nový biskup pravoslavné církve

  1:15 do playlistu

  Nový biskup pravoslavné církve
  V brněnském katedrálním chrámu byl na vikárního biskupa olomoucko-brněnské eparchie s uděleným titulem biskup šumperský vysvěcen archimandrita Izaiáš (ThDr. Igor Slaninka, původem ze Slovenska). Vložením rukou na jeho hlavu obřad vykonali vladyka Tichon a arcibiskup Simeon, který tak bude mít ve svých osmdesáti devíti letech oporu v novém pomocném biskupovi. Zároveň se otevírá prostor k řešení dlouhodobé krize a rozkolu v pravoslavné církvi u nás.

 • Lev oděný v purpuru

  5:41 do playlistu

  Lev oděný v purpuru
  Zajímavá výstava o kardinálu Lvu Skrbenském z Hříště připomíná životní osudy jedné z nejznámějších osobností vzešlých z tohoto šlechtického rodu. Kardinálem jmenoval Lva Skrbenského papež Lev III. 15. dubna 1901. Jako pražský arcibiskup se zúčastnil všech významných společenských a církevních událostí v Praze. Stal se zakladatelem arcibiskupského gymnázia v Bubenči. Byl povýšen nejen do knížecí hodnosti, ale zastával také celou řadu politických funkcí. Roku 1903 byl jmenován čestným rytířem a nositelem velkokříže řádu Maltézských rytířů. Již před první světovou válkou byl předsedou biskupské konference v rakouské části monarchie, přičemž se netajil negativním stanoviskem k válečnému konfliktu… Výstava v Těšínském muzeu potrvá do 26. dubna.

 • Kostel sv. Rocha v Zámrsku

  10:56 do playlistu

  Kostel sv. Rocha v Zámrsku
  Je jedním z nejstarších dochovaných dřevěných kostelíků na Těšínsku. O jeho vznik se v roce 1731 přičinil kancléř Těšínského knížectví a dědic vsi, hrabě Jindřich Bedřich Vlček a těšínský jezuita Antonin Świder. Svatostánek byl dostavěn k dřívější věži pocházející ze 16. století a nahradil tak původní dřevěný kostel pocházející ze století patnáctého, který vyhořel v roce 1585. V době reformace sloužil evangelíkům, avšak v roce 1654 jim byl odebrán, podobně jako mnoho jiných na Těšínsku. Původně byl zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, ale od roku 1981 je na základě biskupského dekretu zasvěcen sv. Rochovi.

 • Dominik Girašek

  15:47 do playlistu

  Dominik Girašek
  Řeckokatolický kněz Dominik Girašek je správcem Řeckokatolické farnosti Ostrava a rovněž administrátorem farností Opava a Jeseník. Narodil se 24. prosince 1982 v Prešově na východním Slovensku. Je ženatý, má šestiletou dcerku Beatku, miluje přírodu, cesty po naší zemi a neustále děkuje Bohu: „Pokud by Hospodin pro mne neudělal tolik, co udělal, nevím, kde bych byl a co bych dělal. Život s Bohem je dobrodružství, a to veliké. Někdy mám pocit, že těch zázraků je víc než dnů v roce. Když opomenu ty největší, což je eucharistie, tak mám tu čest být svědkem a účastníkem, takových konverzí, které jenom potvrzují, že: God's not dead!“

 • Soutěž
 • Katolický dům ve Staré Bělé

  21:42 do playlistu

  Katolický dům ve Staré Bělé
  K životu farnosti nepatří jenom kostel, ale také prostory, kde se mohou při nejrůznějších příležitostech farníci scházet. Ve Staré Bělé se stal takovým místem Katolický dům, k jehož výstavbě dal podnět v zájmu rozvoje katolických spolků ve farnosti v roce 1929 farář Stříž. Základní kámen stavby, jejíž plány a rozpočet vypracovali stavitelé Strnadel a Novotný z Vítkovic, byl posvěcen o starobělské pouti 18. května 1930. Na tehdejší poměry bylo vybavení domu velmi bohaté a sloužilo všem spolkům a zájmovým činnostem farníků i ostatním starobělským občanům. A slouží jim dodnes.

Přehrát vše

Související