iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
4. 3. 2012
14:55 na ČT2

1 2 3 4 5

4 hlasy
1829
zhlédnutí

Křesťanský magazín

Francouzské sociální týdny — Hromniční pouť matek — Modlitba dřeva — Slyšte slovo a zpívejte píseň — Vesnička soužití

25 min | další Náboženské »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Francouzské sociální týdny

  1:25 do playlistu

  Francouzské sociální týdny
  Setkání francouzských křesťanů, laiků, které se téměř každoročně koná v Paříži od roku 1904. Po tři dny se na 3 500 účastníků setkává u debat a přednášek, které mají každý rok určité jednotící téma. Na sklonku roku 2011 tímto tématem byla demokracie, jejíž krizi v současnosti prožíváme. Konference se účastnili přední francouzští myslitelé, političtí činitelé, ekonomové i představitelé církve. Konference nemá pouze rozměr národní (francouzský), ale také rozměr mezinárodní (evropský). Organizátoři zvou na setkání i zástupce evropských států, a tak se Francouzské sociální týdny stávají jakousi evropskou laboratoří dialogu.

 • Hromniční pouť matek

  5:43 do playlistu

  Hromniční pouť matek
  Ve Šternberku se v novodobé historii už posedmé konala Hromniční pouť matek. Jde o obnovený zvyk z poloviny 18. století, kdy se pod hrozbou pruského vpádu konaly prosebné pobožnosti spojené s obětováním svíce. Pouť pořádalo Hnutí Modlitby matek, mši s darováním svíce a symbolickou ofěrou matek letos celebroval ředitel Teologického konviktu v Olomouci P. Alfred Volný. Odpolední duchovní program vedla sestra Veronika Barátová z komunity Blahoslavenství. Toto společenství vzniklo až v sedmdesátých letech dvacátého století a dnes sdružuje jak ty, kteří zasvětili svůj život Bohu a žijí v celibátu, tak manželské páry s dětmi.

 • Z domova
 • Modlitba dřeva

  11:32 do playlistu

  Modlitba dřeva
  V beskydské rekreační obci Bílá se nachází kostel sv. Bedřicha. Patří mezi nejmladší dřevěné sakrální stavby na Moravě a ve Slezsku lišící se od ostatních dřevěných kostelů v této oblasti. Nechal jej vystavět v letech 1873 - 1875 olomoucký arcibiskup Friedrich kardinál Langrat z Fürstenbergu. Model podobného kostela „severského“ stylu byl vystaven na světové výstavě ve Vídni, kde se jím nechal kardinál inspirovat. Celá stavba byla zhotovena ze dřeva z okolních lesů, které až do 40. let minulého století patřily olomouckému arcibiskupství. Patron kostela sv. Bedřich byl vybrán podle jména donátora stavby, kardinála Friedricha Fürstenberga. Romantická stavba s vysokou štíhlou věží a složitě členěnou střechou včetně zalámovaného půdorysu připomíná nejen severskou architekturu, ale dokládá odvážný přístup navrženého řešení i zručnost zdejších řemeslníků.

 • Slyšte slovo a zpívejte píseň

  16:02 do playlistu

  Slyšte slovo a zpívejte píseň
  Česká církev prožívá období příprav na jubileum 1150 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu, které si připomeneme v roce 2013. Matice Velehradská připravila ve spolupráci s nakladatelstvím Poustevník jako součást přípravy na toto výročí knihu „Slyšte slovo a zpívejte píseň“. Kniha ve své první části čtivým jazykem podává životní příběh svatých Cyrila a Metoděje. Autor knihy prof. Petr Piťha uvádí všechna základní historická fakta, aniž by porušil plynulý tok vyprávění. Čtenář se současně baví i vzdělává…

 • Soutěž
 • Vesnička soužití

  20:51 do playlistu

  Vesnička soužití
  Ostravská vesnička soužití byla založena jako zařízení Charity po povodních v roce 1997, letos oslaví deset let své existence. Jejími prvními obyvateli byly především romské rodiny z vodou zničených oblastí, řada z nich se v nových domcích usadila natrvalo, dobře se o ně stará a se svými sousedy udržuje dobré vztahy. Tehdejší miminka a malé děti za deset let dorostly do věku školáků a teenagerů, kteří mimo jiné potřebují kvalitní pozitivní aktivity pro volný čas a někdy také pomocnou ruku. Proto ve vesničce fungují nízkoprahové kluby, v nichž malí a mladí zblízka poznávají hodnoty důležité pro další život, ale také se společně dobře baví, nacházejí prostor pro kreativitu, navazují přátelství a nenásilně si osvojují kladné životní postoje a návyky.

Přehrát vše

Související